Fytoterapie

Léčivé bylinky mají sílu aktivně a bez slov léčit, rekonstruovat a budovat naše zdraví Základní kurz
fytoterapie-online-kurz
Tisk

Lekce 4 - Příklad lekce

Ve čtvrté lekci ještě zůstaneme u střevního systému, protože právě tato část našeho těla je nejdůležitější v systému eliminace toxicity a odpadních produktů. U většiny lidí jsou však střeva nejméně aktivním orgánem vůbec. Úkolem tenkého střeva je asimilovat a absorbovat živiny z potravy a úkolem tlustého střeva je vstřebat vodu a odpadní tráveninu vyloučit z těla ven. Pravidelné vyprazdňování tlustého střeva je přesně to, co tvoří zdravé tělo a zdravého ducha. Akumulace odpadního produktu, který je dehydratovaný, přilepený na střevní stěny musí být bezpodmínečně vyloučen a to v plném rozsahu. Až 90% všech symptomů, všech nemocí je způsobených nefunkčností pravidelné vyprazdňovací funkce střevního traktu.

 

large_intes

 

Neaktivní eliminační schopnost se přímo podílí na rozšíření toxického materiálu do krevního a lymfatického oběhu a tyto toxiny jsou krví a lymfou vedeny do celého lidského těla. Toxicita v krevním a lymfatickém oběhu z důvodu neaktivního střeva postihuje každý orgán, každou tkáň a nejvíce ty, které jsou predispozicí znevýhodněné. Toxicita v tlustém střevě je jednou z primárních příčin všech onemocnění. Orgány, které jsou nejvíce postiženy nefunkčností tlustého střeva jsou průdušky, plíce, lymfatický systém, játra, pokožka a ledviny. Tyto orgány jsou zahlceny toxicitou vnitřního prostředí, což má vliv na snížení jejich primárních činností. A právě proto si v této části lekce ukážeme, co můžeme udělat pro poslední článek našeho trávicího traktu, jak zlepšit střevní peristaltiku a co je nezbytné pro obnovu a udržení čistoty tlustého střeva.

Střevní toxicita

Musíme se zodpovědně postavit k péči o naše tělo nejen z vnějšku, ale zejména z nitra. Vnitřní toxicita je překážkou v činnosti všech orgánů našeho těla a znemožňuje jednotlivým orgánům vykonávat své funkce jednoduše a efektivně. Pokud máme čisto v našem tělesném domě, máme domácnost plnou energie a čistého ducha. Právě tehdy je náš život to nejkrásnější místo, to potvrdí každý. V nečistém těle máme nečisté myšlenky. Naše tělo je chrámem naší duše.


Představte si, že cestujete přeplněným autobusem nebo čekáte v dlouhé řadě. Právě tehdy můžete cítit pach, pot a tyto indicie vám mohou říci hodně o čistotě tělesného chrámu duše jednotlivce. Silný zápach po použití alkoholických nápojů je jednoznačný. Avšak co nastane, pokud člověk trpí zácpou, tj dlouhodobou stagnací toxicity ve vnitřním systému, která se vstřebává přes tenké stěny tlustého střeva zpět do krevního a lymfatického oběhu a koluje dál, celým naším tělem. Zápach je tím indikátorem. Proč používáme deodoranty, proč používáme žvýkačky, proč používáme parfémy. Potřebujeme zakrýt a překrýt to, co nám nevoní.


Tak se pojďme podívat na příčinu tělesného pachu. Představte si, že příjdete večer z práce domů, otevřete dveře a ucítíte nepříjemný pach. Jednou z možností je koupit deodorant a celý byt vystříkat. Ano, odstraníme symptom, ale příčinu neřešíme. Moudřejším způsobem je pracovat a hledat příčinu, kterou může být například nevysypaný odpadkový koš. Stejně můžeme postupovat i v našem těle. I v rámci našeho tělesného systému můžeme najít množství příčin. Nejčastěji cítíme nepříjemný zápach zpod prahu vchodových dveří. V rámci našeho těla jsou tou vstupní branou naše ústa, jakmile se otevřou. Určitě jste se již setkali s tím, že jste někomu říkali "Ach, tvůj dech je hrozný". Avšak my lidé dnešní doby máme tendenci pracovat spíše na efektu a můžeme sáhnout po žvýkačce, používáme ústní spreje, ústní vody, množství mentolu, abychom překryli to, co nám vychází z úst. Pokud vám někdo řekne, nechceš se jít osprchovat? Opět, pracujeme na efektu, ne na příčině. Výsledkem je trvale nepříjemný pach potu a pach z úst.


Je pravděpodobné, že více nemocí, stárnutí, kriminalita a deprese pramení ze zácpy a následných tělesných dysfunkcí. Zácpa jako taková není nemocí, ale přímo způsobuje všechny symptomy, které můžeme pociťovat v jiných částech těla. Prevence je zcela jednoduchá = neignorujme zácpu.


Neignorujme zácpu

 

Co je to zácpa? Je zácpa definována? Známe několik mýtů, které k zácpě přispívají a s největší pravděpodobností jsou právě mýty zodpovědné za nesprávné informace a naše nevědomé chování k našemu královskému eliminačnímu orgánu.


Mýtus č. 1: O stolici se nemluví


Stolice nepatří mezi příjemné společenské konverzace, dokonce by se dalo říkat, že je nevhodné vytahovat právě toto téma. Stolice je tabu, nemluvíme o zácpě a to i přesto, že nám způsobuje utrpení. Odoláváme a potlačujeme nucení na defekaci, nemáme dostatek veřejných toalet a pokud jsou, tak potom v dezolátním stavu. Pokud pociťujeme nutkání na stolici, pak ji raději zadržíme, neboť představa využít první toaletu, která je k dispozici může být pro nás noční můra. Nicméně pravdou je, že čím déle je toxický materiál v těle, tím větší pravděpodobnost rozšíření toxicity do krevního a lymfatického oběhu existuje. Výsledkem je autointoxikace, která stojí za všemi chronickými onemocněními.


Mýtus č. 2: Stolice má mít svou formu


Tuhá a dobře formovaná stolice je indikátorem zácpy. Jedná se o dehydratovaný a natlačený odpadní produkt trávení a musí být samozřejmě dobře formován, jinak by se nevešel do tračníku, pokud předpokládáme, že tento odpad držíme v těle někdy více než 50 hodin. Vegetariáni, kteří konzumují syrovou stravu s vysokým podílem ovoce a zeleniny mají velkou a neforemnou stolici.


Mýtus č. 3: Vylučování stolice obden je normální


Další mýtus je, že vylučování stolice každý druhý nebo třetí den je normální. Tento mýtus přispěl k tomu, že téměř všichni trpíme zácpou a ani o tom v podstatě netušíme. Zácpa znamená autointoxikaci. Zácpa způsobuje sníženou obranyschopnost organismu, podepisuje se pod mnoho degenerativních a chronických procesů. Zácpa zvyšuje zátěž práce ostatních eliminačních kanálů - ledviny, plíce, pokožka, lymfatický systém. Tyto orgány a systémy se stávají hyperaktivními, přeplněnými a nakonec přetíženými a celkově využitými. Buněčný metabolismus se zpomaluje, nedokáže se obnovovat růst nových buněk a schopnost eliminace začíná být kompromisem. Buňky, místo aby byly živé a vibrační, stávají na neaktivní a nečinné. Výsledek je snižování funkcí, fyzická slabost orgánů, tkání a systémů spolu se doprovázejícími psychickými dysfunkcemi.


Mýtus č. 4: Vylučování stolice každý den je normální


Další mýtus je, že stolice každý den je normální a efektivní frekvence pro lidský organismus. Avšak ani toto univerzálně akceptovatelné pravidlo opět není pravdou. Stolice jedenkrát denně je indikací zácpy. Musíme se zastavit a vzpomenout si na celý proces trávení, na akci peristaltiky ve střevech, které posouvají zbytky potravy celou poslední částí trávicího systému. Proces trávení trvá v průměru od 12 - 24 hodin. Potrava se zdrží v žaludku 2 - 4 hodiny, v tenkém střevo 1 - 5 hodin. Poslední fáze trávení a zhutňování odpadu v tlustém střevě může trvat až 12 hodin. Normální je, pokud je přijatá potrava zpracována, absorbována, asimilována a vyloučena do 18 hodin od jejího přijetí.


Tento tranzitní čas trávení potravy je kratší, pokud konzumujeme potravu bohatou na vlákninu, syrové ovoce a zeleninu, máme dostatečný pohyb na vzduchu, slunci, máme dostatek vody a cvičení. Na druhé straně, lidé, kteří tráví své dny zejména v interiéru, nejedí stravu bohatou na vlákninu, jídlo je připravené procesem vaření, pak se tranzitní čas začíná prodlužovat. Více než cokoliv jiného, ​​záleží právě na tomto extra čase, kdy zbytky potravy zůstávají v tlustém střevě, formuje se toxická substance, mění se struktura střevní flóry a výsledek je střevní toxémie a autointoxikace. Někteří lidé mají jen jednu stolici za týden, jiní mají dvě stolice za týden. Předpokládejme, že jíme tři hlavní jídla denně a máme stolici jen jednou za 5 dní = obsah našeho tlustého střeva tvoří toxické pozůstatky až 14 jídel.


Nezdravá strava, nezdravý životní styl a potlačování či zadržování stolice jsou tři hlavní faktory, které přispívají k poruchám eliminační funkce tlustého střeva. Nesprávné funkce tlustého střeva vyústí do střevní toxémie. Když je střevní trakt nedobrovolným příjemcem nezdravé výživy nebo pokud není stolice pravidelná, normální střevní flóra je nahrazena nebezpečnými bakteriemi a výsledkem je střevní toxémie.

Autointoxikace

Autointoxikace je výsledkem střevní toxicity. Jednoduše řečeno, k autointoxikaci dochází tehdy, když tělo absorbuje příliš mnoho vlastního toxického odpadu. Autointoxikace je výsledek nerovnováhy výživy a eliminačních schopností. Pokud dojde ke spojení obou negativních faktorů, konečným produktem jsou symptomy nejrůznějšího druhu a v různých částech těla. Tlusté střevo má minimum receptorů bolesti, proto nehledáme příčinu tam. Předpokládá se, že až 90% všech onemocnění je způsobeno právě nečistotou tlustého střeva.


Zácpa a infekční procesy jsou vždy spojovány se stagnací obsahu tlustého střeva. Víme, že tlusté střevo je domovem přátelských a nepřátelských bakterií. Přátelské bakterie udržují střevo čisté a kontrolují počet bakterií nepřátelských. Tato symbióza minimalizuje riziko fermentace ve střevě. Pokud by byla naše střevní flóra v rovnováze, měli bychom mít přibližně 85% přátelských bakterií, kam patří hlavně bakterie lactobacillus a zbytek nepřátelských, kam patří zejména bacillus coli. Většinou je to však opačně a postupným huštěním a stagnací masy, velké množství mikroorganismů penetruje střevní stěny a způsobuje infekční procesy. Tyto a jiné mnohem více nebezpečné mikroorganismy jsou živeny stagnujícím a dehydratovaným materiálem a výsledkem je podráždění a zánět sliznice a prvním v řadě ohroženým je zejména apendix. Tím, jak roste toxicita ve střevním systému, krevní oběh a lymfatický systém absorbují velké množství mikroorganismů a škodlivých látek, více než je možné zlikvidovat detoxikační činností jater. Krevní oběh je prosycen toxicitou a kontaminovaná krev je vedena ke každé buňce našeho těla, dráždí buňky tkání ledvin, kde jsou toxiny a jedy eliminovány. Povrch membrány močového měchýře je podrážděný kontaktem s toxickým materiálem. Chronické a degenerativní onemocnění jsou jen přirozeným pokračováním.


Západní medicína odmítá názor, že toxicita je vstřebávána přes stěny střev a vylučování stolice každý druhý nebo třetí den je zcela normální. Oba názory nejsou pravdivé. Zácpa je jedním z faktorů, které přispívají ke zvýšení toxicity v krevním a lymfatickém oběhu. Zbytky potravy musí být vyloučeny do 18 hodin od jejího přijetí a čím déle je odpadní produkt držen v našem těle, tím toxičtějším, hnilobnějším a páchnoucím se stává. Pokud je střevní tonus dobrý, stolice je vylučována po každém jídle.


Mnoho odborníků, včetně Johna Kellogga, Denise Burkitta nebo Sira Arbuthnota Lanea v rámci klinických studií potvrdily, že 90% všech nemocí civilizace je způsobeno nedostatečnou funkcí tlustého střeva. Dokázán je vztah mezi tlustým střevem a onemocněními. Nepochybně všechny zdravotní symptomy jako zánět apendixu, zánět mandlí, jater, žlučníkové infekce, dysfunkce srdce a krevního oběhu, dutiny, artritida a revmatismus atd. mají původ v zpomalené eliminační činnosti tlustého střeva.


Degenerativní kondice tlustého střeva jsou jedním z nejfrekventovanějších symptomů, zvyšuje se frekvence jejich výskytu a jejich intenzita. Na počátku 20. století neexistovala divertikulitida. Například v kmenech Afriky dodnes neexistuje. Rakovina tlustého střeva si vezme ročně několik tisíc obětí. Máme armádu specialistů na tlusté střevo v podobě laxativ, gastroenterologů, chirurgických zákroků. Zácpa je přijata jako součást životního stylu. Laxativa jsou jedním z nejprodávanějších léků. Avšak musíme si uvědomit, že laxativa nenahradí zdravý střevní tonus, nenahradí zdravou výživu a nenahradí ani nedostatek pohybu. Všichni nemocní mají problémy s eliminací stolice, všichni nemocní jsou unavení, bez energie a zahlcení toxicitou. Neexistuje efektivnější metoda prevence než právě přes management péče o tlusté střevo.


Zdroj problémů každého druhu je v nesprávných stravovacích návycích, které jsou výsledkem toho, jak získáváme a vyrábíme naše jídlo. Ať je jídlo vaší medicínou, říká Hippokrates. Může být jídlo dnešní doby medicínou? Kvalita jídla je posuzována podle zisků, na kvantitu, avšak na úkor kvality. To, co zajímá obchodníka je dlouhá doba spotřeby, proto je potřeba přidávat umělé konzervanty a my všichni jsme jen otroky destruktivního a devitamínovaného chemického procesu potravinově-chemického průmyslu. Výsledkem je jídlo, které není medicínou pro naše tělo. Výsledkem je další a další zahlcení našeho systému toxicitou, k tomu přidáme nedostatečné funkce eliminace tlustého střeva a autointoxikace je konečným výsledkem.


S potravinovým kolosem zřejmě toho nedokážeme moc udělat. Ale co udělat můžeme, je umožnit našemu tělu, aby vyloučilo prostřednictvím stolice toxicitu, která je přijata, aby nedošlo ke zbytečné re-absorpci toxinů přes stěny tlustého střeva do krevního a lymfatického oběhu a chraňme všechny naše buňky, všechny naše geneticky oslabená místa od možné autointoxikace.


To, jaká jsou naše slabá místa, to s jakými genetickými predispozicemi jsme přišli na tento svět, nemůžeme změnit, ale co udělat můžeme, je prevence. Naším hlavním úkolem není čekat na to, kdy začnou naše slabé orgány snižovat své funkce. Nečekejme, dokud budou následky našich činů chronické a chirurg odstraní to, co je nefunkční. Neberme automaticky civilizační onemocnění jako součást života. Právě naopak, jsme tu proto, abychom se věnovali prevenci. A nejedná se jen o nás, jedná se o dědičné predispozice, které předáváme našim potomkům. To, v jakém stavu se nacházejí naše orgány a tkáně bude mít vliv na zdravotní stav našich potomků a to až do čtvrté generace. Naše děti a jejich děti budou nést kříž našeho zacházení se svým zdravím. Proto nedejme šanci toxinům, nedejme šanci bakteriím, které nedokážou žít ve zdravém těle a budujme již nyní silnou generaci nového věku.

Korektury

Našim cílem je očistit tlusté střevo, které drží v sobě odpadový materiál déle, než si můžete nyní představit. Pokud očistíme tlusté střevo a uvolníme starý odpad, plyn, bolest, pak se autointoxikace stává minulostí. Našim cílem je upravit tonus střevní peristaltiky a dobrý tonus získáme a udržíme správnou dietou a pravidelným aktivním pohybem.


Během očisty tlustého střeva budete uvolňovat více akumulovaného odpadu. Nebuďte překvapeni, pokud sníte méně a vaše stolice bude masivní. Za celou dobu vašeho dosavadního života jste toho vložili do ústní dutiny již zajistě mnoho. Hlenovitá substance, zbytky jídla a odpadní produkty se lepí na střevní stěny, jako když si představíte lepení tapety. Vrstva po vrstvě dehydratovaného odpadu nesprávných stravovacích návyků. Stěny střeva se postupně pokrývají vrstveným materiálem a nakonec z tlustého střeva zůstává jen úzký kanál, kterým se stolice posouvá. Střevní stěny ztrácejí svou elasticitu a vznikají nám různé střevní anomálie.


Ztvrdlé vrstvy stolice jsou jako letokruhy stromu, které se vrství a přibývají v závislosti na pokračování našich stravovacích návyků a typu konzumovaných potravin. Pokud má někdo opakující se symptomy v různých částech těla, na které neexistuje příčina, má páchnoucí pot nebo se z úst šíří nepříliš příjemné aroma - jednoduše toto je ten hlas našeho těla - očisti tlusté střevo.


Při čištění tlustého střeva musíme jít reverzním procesem. Musíme dehydratovaný odpad rozmočit, aby mohl být vyloučen. Můžete si to představit tak, že velmi rádi malujete například temperovými barvami. Malujete jeden den a paletu neumyjete. Barva zaschne. Malujete druhý den, používáte tutéž paletu a na ztvrdlé a zaschlé barvy ze včera, vytlačíte nové. Opakujete tento rituál několik dní a jednoho dne vás napadne, že byste tu paletu mohli i vyčistit. Co uděláte, namočíte paletu do vody. Přesně totéž uděláme i v případě střevního systému. Musíme změkčit to, co se na střevní stěny lepilo několik let.


V praxi lze najít mnoho receptur, mnoho doporučených kombinací nebo si jednoduše můžete vyskládat tu vaši kombinaci pro čištění tlustého střeva. Pro inspiraci uvádíme příklad tonika pro očistu trávicího traktu. Uvedené díly neznamenají počet gramů, každý díl ingredience má jinou gramáž. Všechny ingredience rozmixujeme na prášek a plníme jimi želatinové kapsle. Dávkování je v závislosti na tělesné konstituci, ve většině případů začínáme se dvěma kapslemi velikosti 00 třikrát denně. Všechny použité rostliny nejsou jedovaté, tyto rostliny jsou potravou a nikoli nepřítelem. Tato receptura je tonikum pro celý trávicí trakt. Všimněte si, že jednotlivé rostliny nejsou jen laxativy. Nedoporučujeme laxativa, které si koupíte v obchodě nebo jen čistě herbální laxativa. Laxativa mohou být návykové a to i ty herbální. Naším cílem je používat ty bylinky, ty rostliny, které přebudovávají střevo, obnovují střevní flóru, aktivují střevní peristaltiku a čistí střevní stěny, aby se stala asimilace potravy aktivním procesem a nejen procházela gastrointestinálním systémem. Stejně postupujte i vy při sestavování vašich vlastních směsí.


1 díl kajenský pepř

1 díl krušina

1 díl zázvor

1 díl list maliníku

1 díl fenykl

1 díl kassie

1 díl lékořice

1 díl proskurník


Kajenský pepř (Capsicum annum)


Nejznámější a zároveň nejčastější využití kajenského pepře je v rámci kardiovaskulárního systému. Kajenský pepř je rostlinou, která je důležitým elementem buněčné struktury tepen, žil a kapilár, zachovává jejich elasticitu a upravuje krevní tlak. Pokud jsou cévy zanesené hlenem, nadbytkem tuků a jiných nepropustných látek, které stagnují v cévním systému, krev nemůže volně a přirozeně cirkulovat a výsledkem je vysoký krevní tlak. Kajenský pepř má vynikající schopnost čistit krevní oběh od nežádoucích látek, upravit krevní tlak a příznivě ovlivňovat činnost srdce. Krev cirkuluje celým naším tělem a kajenský pepř ve směsi bude vykonávat své samočisticí funkce v každé jeho části. Kajenský pepř patří mezi stimulanty krevního oběhu, je tonikum pro funkce srdce a mělo by tvořit součást prevence před srdečně-cévními chorobami. Kajenský pepř je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu E, který je důležitý pro celý kardiovaskulární systém.


Dalším velmi častým použitím kajenského pepře je gastrointestinální systém, je účinným prostředkem při trávicích potížích. Obnovuje a revitalizuje tkáně žaludku, stimuluje střevní peristaltiku, asistuje v asimilaci a absorpci nutricií z přijaté potravy a velmi účinně pomáhá při eliminaci odpadu.


Kajenský pepř je využíván i díky diaforetický vlastnostem, stimuluje pocení, uvolňuje a stimuluje eliminační činnost pokožky a to zejména pokud ho zkombinujeme s jinými diaforetiky. Určitě využijete kajenský pepř při nachlazení, celkové slabosti, horečce, při zahlenění, či jako podporu vypocení.


Další alternativou využití kajenského pepře je jeho schopnost zastavit krvácení. Oceníte ho v kuchyni s ostrými noži, stačí nasypat na otevřenou řeznou ránu a dokud napočítáte do deseti, krvácení je zastaveno. Je výborným antiseptikem, takže je účinnou prevencí infekcí. Interně je používán v případě krvácení vnitřních orgánů. Stačí lžička kajenského pepře do sklenice s teplou vodou. Kajenský pepř patří mezi emenagoga a proto je vhodné při nepravidelné menstruaci.


Celkově ho lze považovat za stimulant bez vedlejších účinků, zvyšuje pocit vitality, aktivity a energie. Je výborným antiseptikem v případě infekcí dýchacího systému či ran. Velmi efektivně eliminuje hlenové kondice, je expektorans a pokud ho smícháme se zázvorem, krásně pročistí dýchací cesty a okamžitě uvolňuje dutiny. Pokud přidáte do svých směsí kajenský pepř, máte zaručený akcelerátor účinnosti jednotlivých látek rostlin, které jsou krevním oběhem vedeny ke každé buňce našeho těla.


Působí jako spasmolytikum, uvolňuje křeče a bolest celého našeho tělesného systému. Redukuje záněty, zastavuje krvácení. Čistí systém při alkoholismu a redukuje nepříjemný pocit po kocovině. Kajenský pepř je bohatý na vitamín C, A, B, G a je vynikající zdroj vitamínu E.


Krušina


Kůra krušiny je v malých dávkách výborným laxativem, stimuluje svaly tračníku, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv, jater a slinivky a její činnost oceníte při zácpě nebo zanesení tlustého střeva.

Terapeutické vlastnosti: laxans, metabolikum, cholekinetikum.


Zázvor


Tato rostlina je výborná při plynatosti. Plynatost je častým průvodním jevem, který je součástí procesu detoxikace tlustého střeva. Začíná se stimulovat tvorba a sekrece žluči, která je promíchaná se starým dehydratovaných odpadem ve střevním systému a právě tyto nové kondice mohou vést ke zvýšení plynatosti. Zároveň uvolňuje křeče a bolesti trávicího traktu.

Terapeutické vlastnosti: karminativum, stomachikum, cholagogum, aperitivum, tonikum trávicího systému.

Pokračování v kurzu Fytoterapie

SYLABUS KURZU informace o kurzu PŘIHLASTE SE DO KURZU 

 


Reference

Váš kurz fytoterapie mě tak sebral, že se chci hnát dopředu velkým elánem. Jsem velmi nadšená z toho, jak dobrý tým jste. A to teď myslím upřímně a vážně. Jsem velmi vděčná pánu Bohu, že jsem si vás našla. nikdy bych nepomyslela, že vaše učení bude takové plnohodnotné, podrobné, ale i náročné. Já vám ze srdce děkuji, že jsem se mohla naučit to, co jste mi poskytli. I když ještě mám hlavu jako balón a pletu všechno, ale doufám, že to bude v pořádku, i když mi to vyjde, nebo nevyjde při závěrečném testu. Děkuji, velmi pěkně.

Anna M.

souvisejícíProdukty a kurzy