Ve druhém stupni kurzu Aromaterapie se budeme věnovat imunitnímu systému, protože to je přesně to místo, kde esenciální oleje vyhrávají. Svět esenciálních olejů obsahuje množství antimikrobiálních látek, které můžeme využít v čase bakteriálních a virálních infekcí a budovat imunitní systém.
Co se v kurzu Aromaterapie 2 naučíte?
1. Jak funguje naše tělesná obrana
Pokud je naším cílem působit v rámci imunitního systému, tak se nejprve naučíme, jak je dokonale nadizajnovaná naše obranyschopnost. Je ve skutečnosti jako profesionální armáda složená z několika divizí. V případě invaze patogenních látek nastupuje do útoku první, nespecifická imunita, která sice není cílená, ale je rychlá v akci. Pokud se jí nepodaří zastavit útočníka (patogen), naše tělo má v záloze cílené válečníky specifické imunity, kteří jsou speciálně programováni zasáhnout proti napadajícím patogenům, ať už se nacházejí uvnitř buněk nebo v tělních tekutinách.
2. Akutní zánětlivé kondice jsou vítaným procesem
Akutní zánětlivé kondice jsou vítaným tělesným procesem, pokud je máme pod kontrolou. Lidský imunitní systém se formuje interakcí s infekčními organismy a to hlavně v dětství. Překonat akutní zánětlivé onemocnění přirozeným způsobem je darem, který formuje silný imunitní systém dítěte v budoucnosti. Nejstarší a nejdůležitější projev imunitního systému je zánět, kterým začíná tělo reparovat poškozené tkáně. A tělo má k dispozici celou plejádu válečníků od nespecifických např. makrofágy, neutrofily, zánětlivé pomocníky jako cytokiny, histamin až po specificky školené lymfocyty.
3. Největší nepřátelé imunitního systému
Jak se říká, když chceš vyhrát, poznej svého nepřítele. Abychom imunitním buňkám umožnili vykonávat svou práci precizně, musíme se postarat o největší nepřátele imunitního systému, kterými jsou psychologický stres a střevní mikrobiom.
4. Ignorace akutního zánětu vede k chronickým zánětlivým onemocněním
Ignorovat akutní zánět je stejné, jako bychom vypínali požární hlásič v případě požáru. Chronické záněty nejsou pociťovány tak intenzivně, jako ty v akutním stavu, ale v průběhu času si mohou vybrat svou daň a začít negativně ovlivňovat zdraví mnoha způsoby. A co si představit pod chronickými zánětlivými onemocněními? Patří sem například diabetes typu I, kardiovaskulární onemocnění, nádorová onemocnění, chronické respirační onemocnění, alergie, autoimunitní onemocnění a další.
V rámci návrhu terapeutické intervence si ukážeme, jak vést terapii cíleně a konstruktivně směrem k návratu ke zdraví. Pro více informací o obsahu jednotlivých lekcí prosím klikněte na sylabus kurzu a v případě dotazů nás neváhejte kontaktovat. Kurzy II. stupně jsou určeny pouze absolventům základních kurzů.