Vstup do labyrintu a najdi svou duši

Vstup do labyrintu a najdi svou duši

Jak byste charakterizovali svůj běžný den, svůj týden nebo celý měsíc? Je to jeden kolotoč plný stresu, napětí a mnoha povinností. Je v něm prostor pro sebe, prostor pro relaxaci? Je čas pro sebe jen vzdáleným luxusem?

V dnešní době jsme často hnáni seznamem úkolů, který nikdy nekončí. Od pracovních povinností přes rodinné závazky až po neustálý tok informací, které nás bombardují ze všech stran. V tom všem je snadné ztratit spojení se svým vnitřním já a zapomenout na to, jak důležité je udělat si pauzu, zastavit se a nadechnout se.

Proč je čas pro sebe klíčový pro duševní pohodu

Žena držící hrnek čaje a relaxující na pohovce, symbolizující důležitost odpočinku a péče o sebe.

A protože je čas pro sebe často na posledním místě priorit, musíme a je naší povinností tento prostor zařadit do své každodenní rutiny. Tento čas se musí stát naší prioritou.

Jak tento prostor plnohodnotně vyplnit, je na každém z nás, protože každý si pod relaxací představuje něco jiného. Pro někoho může být ideálním způsobem odpojení se od každodenního shonu hluboká meditace, kde se může soustředit na své dýchání a uvolnění těla. Pro jiného to může být procházka v přírodě, kde šumění listí a zpěv ptáků přinášejí harmonii a navozují pocit klidu.

Jiní mohou najít úlevu v jednoduchém šálku bylinkového čaje, který nejen uklidňuje tělo, ale i mysl. Aroma esenciálních olejů dokáže změnit atmosféru celého prostoru a přinést do každodenního života chvíle pohody a regenerace. Esenciální oleje, jako například levandule nebo bergamot, mohou být prostorem pro chvilkový únik od stresu a napětí.

Ať už si vyberete jakýkoli způsob, který vám pomůže opět se spojit se sebou samým, je důležité, abyste mu věnovali pravidelný prostor. Tento čas není zbytečným luxusem, ale nutností. Dovolte si vrátit se alespoň na chvíli k sobě, najít ve svém dni chvilku pro klid mysli a načerpat nové síly do dalších výzev.

Jak ovlivňuje stres a napětí náš autonomní nervový systém

Jak poznáte, že jste ve stresu? Jak poznáte, že jste klidní a uvolnění? Je to jen myšlenka? Jistěže ne. To, jak se cítíme, ať už napětí nebo uvolnění, zprostředkovává náš autonomní nervový systém. Tento samoregulační a vysoce adaptivní systém vždy jedná v náš prospěch. Autonomní nervový systém hraje klíčovou roli při regulaci toku energie a informací mezi tělem a mozkem a naopak.

Co se děje s naším tělem a mozkem ve stavu stresu

Stres, trauma, emoční nerovnováha, fyzická onemocnění, dokonce i dehydratace narušují tok energie a mohou do našeho řídicího centra poskytovat velmi zkreslené informace. Jsou to informace o možném ohrožení, které nyní vnímáme z makropohledu. Dehydratace je ohrožující, vysoké pracovní tempo je ohrožující, fyzická onemocnění rovněž. Takto tyto situace vnímá a hodnotí náš autonomní nervový systém.

Ilustrace mozku obklopeného světelnými spojeními, znázorňující autonomní nervový systém a jeho úlohu při regulaci stresu.

Pokud náš autonomní nervový systém neustále pracuje se scénářem ohrožení, může se časem přeladit na vysoce reaktivní systém a začne hledat potenciální nebezpečí všude. Pocit „ohrožení“ začíná být stále přítomný. Začne se soustředit na selekci naštvaných tváří v davu, ze zpráv si vybírá pouze ty, které přinášejí hrozbu, a dokonce i strážník před obchodem může evokovat možné nebezpečí krádeže. Náš autonomní nervový systém může být v určité chvíli jednoduše nastaven na vyhledávání nebezpečí. A jako výsledek buď útočíme, utíkáme, nebo jsme jednoduše paralyzovaní. Relaxace a odpočinek jsou v nedohlednu.

V tomto stavu je velmi obtížné pocítit bezpečí, lásku, soucit a navazovat bezpečné přátelské vztahy. V dnešním cvičení si uděláme pauzu. Dovolíme svému nervovému systému odpočívat. A existuje skutečně mnoho cvičení, léčivých bylin, aroma esenciálních olejů, Bachových esencí, … které pomohou vystresovanému nervovému systému odpočívat. Udělat si malou pauzu a na chvíli vstoupit do svého vlastního uklidňujícího systému. Dnes si ukážeme sílu pradávného nástroje. Podíváme se na efekt labyrintů.

Labyrint jako pradávný nástroj na relaxaci a transformaci

Ruka se stylizovanými červenými nehty sledující cestu labyrintu na papíře, představující meditaci a relaxační cvičení.

Labyrint je klikatá cesta, často jednookruhová a pouze s jednou cestou obvykle vedoucí do středu labyrintu nebo do jeho pomyslného domova. Tyto útvary jsou staré více než 4 000 let a využívané jako symbol meditace, tance nebo rituálních obřadů. Pro nás jsou i nyní nástrojem pro osobní, psychologickou a duchovní transformaci. Labyrinty v nás evokují duchovní pouť, učí nás umění všímavosti a jemně mobilizují naši energii. Efekt labyrintu může být využit pro relaxační účely, kdy snižujeme vnitřní neklid a napětí, ale také pro jemnou mobilizaci, soustředění, jasnost, nové myšlenky, můžeme zažít záblesky intuice nebo slyšet svůj vnitřní hlas.

V dnešním cvičení budeme praktikovat chůzi labyrintem. Na rozdíl od bludiště je labyrint zcela bezpečný. Nemůžeme se v něm ztratit. Labyrint má pouze jednu cestu a nenajdete v něm žádné slepé uličky. Pokud vstoupíme do labyrintu, pomyslně nastupujeme na cestu transformace. Dochází k uvolnění od každodenních povinností a přichází pocit přijetí moudrosti, než dorazíme do jeho středu.

Cesta labyrintem je jemným posunem vnímání sebe a světa. Můžete si všimnout, že začátek cesty je doprovázen mírnou mobilizací vaší energie a následně přichází pocit klidu. A jelikož se ve vašem okolí pravděpodobně nenachází žádný skutečný labyrint, v dnešním cvičení si pomůžeme kresbami labyrintů a budeme je procházet pouze prstem. 

Praktické cvičení: Chůze prstem po labyrintu

  1. Vyberte si mapu labyrintu, která s vámi v tuto chvíli nejvíce rezonuje. Ideální je ji vytisknout, případně zalaminovat pro opakované používání. Šablony najdete pod touto instrukcí. Kliknutím na obrázek jej zvětšíte. 
  2. Použijte svůj prst, který bude vaším průvodcem. Během sledování cesty od vnějšího vstupu směrem do středu labyrintu se pohybujte tempem, které vám vyhovuje. Všímejte si svých pocitů při vstupu do labyrintu, během „chůze prstem“ a po dosažení jeho středu nebo pomyslného domova. 
  3. Ve středu labyrintu, nebo na konci své cesty, se zastavte a několikrát se pomalu a zhluboka nadechněte (prst držte ve středu nebo si ruce pohodlně položte na klín). Mnozí věří, že jste v tuto chvíli nejblíže středu, což vám umožňuje širší pohled a duchovní vedení. Poskytl vám na tomto místě váš nervový systém nějaký příběh? 
  4. Když budete připraveni opustit střed nebo se budete cítit spokojeni (jako po dobrém jídle), vraťte se po cestě zpět k vchodu, který se nyní stává výstupním bodem. 
  5. Můžete experimentovat s různými mapami labyrintů, měnit prsty nebo zkusit chůzi druhou rukou. Další možností, jak využít labyrint, jsou pastelky. Můžete použít různé barvy, díky kterým bude pro vaše oči snazší sledovat váš prst procházející labyrintem. 

 labyrint (9)  labyrint (2)  labyrint
 labyrint (6)  labyrint (8)  labyrint (8)

 

Závěrem, naší primární povinností je vědět, co se děje s naším nervovým systémem právě teď. Jak se cítí? Cítí se bezpečně? Je kreativní? Je soucitný? Je schopen navazovat bezpečná spojení s ostatními? Pokud ano, pak je to přesně to místo, kde je náš nervový systém šťastný a my to jednoduše cítíme každou jeho částí. Naopak, nervový systém, který je přetížený, se jednoduše soustředí na všechny signály nebezpečí, není zde prostor pro snění, fantazii, nevidíme drobné třpytky jednoduchých okamžiků. Naším úkolem je pomoci svému nervovému systému vrátit se domů, do místa bezpečí, lásky, soucitu a bezpečného spojení.

Technika emoční svobody (EFT) jako cesta k vnitřnímu klidu

Pokud chceme získat pro sebe ještě více a chápeme důležitost zařazení času pro sebe do svého dne, pak můžeme získat novou dovednost. Technika emoční svobody je přesně to, co tento název znamená. Je o emoční svobodě, uvolnění se od pout negativních myšlenek a trýznivých pocitů. A to dokáže každý z nás, každý z nás má tuto neuvěřitelnou možnost být sám sobě nejlepším terapeutem.

Jak nám EFT pomáhá obnovit spojení mezi tělem a mozkem

Detail ruky provádějící techniku EFT, znázorňující praktické cvičení na zmírnění stresu a podporu emoční rovnováhy.

V kurzu techniky emoční svobody se naučíme, jak vstoupit do komunikace mezi tělem a mozkem. Jako bychom se stali prostředníkem mezi těmito dvěma neoddělitelnými částmi našeho Já. Pracujeme se svým tělem, používáme akupresurní body, které narušují tok negativních informací pocházejících z našeho těla. Naše tělo s námi neustále komunikuje prostřednictvím aktivity našich orgánů. Příkladem je bušení srdce, stažení žaludku, zrychlený dech, napětí svalů apod. Tělo zkrátka mluví, i když neverbálně. Až 80 % těchto informací poskytuje mozku. Mozek si pak vytvoří vlastní závěr, například „jsem ve stresu“, „nezvládnu to“, „na to nemám“ atd. Proto je práce s tělem na prvním místě.

Kromě toho v EFT nezůstáváme jen u tělesných projevů, ale pracujeme i s druhou stranou – s mozkem. Verbalizujeme to, co si myslíme. I když je to negativní. I když je to tak negativní, že si to před sebou samými nechceme přiznat. Všechny tyto „černé“ myšlenky vytahujeme na povrch. Ale není to drastickým způsobem. Jsme k sobě laskaví, i když naše myšlenky mohou být jakkoli „černé“. Klasická EFT fráze zní: „I když (negativní myšlenka), miluji a přijímám se takového, jaký jsem.“ Uznáváme, že máme nějaký problém, ale zároveň k sobě chováme soucit a lásku.

EFT je výjimečný nástroj, který by měl umět používat každý. Je tak univerzální, že zahrnuje fyzické tělo, naše emoce i všechny myšlenky. Výsledkem je pocit uvolnění břemena a pocit svobody, který nám technika EFT přináší.

Žena s roztaženýma rukama ve světle zapadajícího slunce a textem "EFT – Technika emoční svobody", evokující pocit klidu a emoční svobody. Kurz EFT k dispozici na kurzy-leceni.cz


Obsah web stránky je primárně zpracován podle názoru autora, pokud není citováno jinak. Informace jsou určeny pro osobní zájmy čtenáře, bez poznání anamnézy a kontraindikací individuálních podmínek čtenáře a nenahrazují standardní zdravotní péči. Žádná z informací této web stránky není určena a neměla by být považována za zdravotní poradenství. Prosím, konzultujte svůj zdravotní stav s lékařem předtím, než začnete jakýkoli léčebný program, a to zejména pokud jste těhotná, kojící nebo užíváte medikaci nebo se léčíte ze zdravotních problémů.