Fytoterapie 2 – hormonální systém

léčivé bylinky využijete nejen v době nemoci, ale hlavně na kontrolu a regulaci tělesných procesů II. stupeň kurzu
fytoterapie

Fytoterapie II - informace o kurzu

Proč fytoterapie II. se zaměřením na hormonální systém?

Kurz fytoterapie II. stupně je určen všem úspěšným absolventům našeho základního kurzu fytoterapie. V základním kurzu jste získali informace o základech anatomie a fyziologie, včetně vzájemných souvislostí orgánů a žláz. Terapii jsme vedli od základních orgánů eliminace a detoxikace, které zajistí čistou řeku našeho života (krevní a lymfatický systém). Bez optimální činnosti orgánů eliminace a detoxikace nemá efekt pracovat na zdravotních potížích, které jsou vždy důsledkem zvýšené toxicity organismu.

V kurzu fytoterapie II. stupně se budeme věnovat hormonům, které ovládají činnost celého našeho organismu od spánku, metabolismu, tělesné teploty, reprodukce, růstu, stárnutí a celé plejády emocí. Je více než jasné, že jen na základě správných znalostí fyziologie našeho těla dokážeme vést terapii cíleně a konstruktivně. A pokud známe vzájemné souvislosti, je už jednoduché vyskládat kombinaci bylin, které budou stát na pevných základech jejich terapeutických vlastností a ve prospěch každého individuálního klienta.

Endokrinní žlázy jsou na sekrecí svých hormonů navzájem závislé. Nadledvinky jsou obvykle první v pořadí, kde dojde k dysfunkci celého endokrinního systému. Nadledvinky jsou sekrecí kortizolu hlavním anti-stresovým agentem. Avšak nejedná se jen o stres, který je typický pro život v 21. století, ale stresem pro naše tělo je například dehydratace, zvýšená toxicita krevního a lymfatického oběhu a často podceňované asymptomatické infekce. Všechny tyto faktory zvyšují nároky na práci nadledvin a dodávky kortizolu. Únava i po dobrém nočním spánku je jedním z prvních signálů, kterým nadledvinky dávají ve známost překročení svých možností. Obvykle tuto situaci dokážeme kompenzovat například příjmem kávy a nadledvinky jsou opět vystaveny práci přesčas.

S vyšší sekrecí kortizolu stoupá i hladina krevního cukru. Na řadu přichází slinivka a zvyšuje se produkce inzulínu a to každým dalším zvýšením hladiny krevního cukru. Pokud je tato situace dlouhodobá, krevní hladina cukru se stává nestabilní. Snížená nebo nestabilní hladina krevní glukózy nás opět dělá unaveným, může omezit naše mentální funkce a tak si pomůžeme porcí sacharidů, slazeným nápojem nebo sušenkou. A kruh pokračuje.

Po slinivce přichází na řadu štítná žláza. Pomalost myšlení, únava, pocity chladu, přibývání na váze jsou vše symptomy, které nás vedou k lékaři. Obvykle jsou naše symptomy zahrnuty pod diagnózu hypotyreózy a odcházíme s medikací. Avšak i přes užívání léků, které by měly náš metabolismus zvýšit, pocity únavy a vyčerpání spolu s dysglykemií stále pociťuje přibližně 70% klientů.

Spolu s hypotyreózou se kruh rozšiřuje o problémy s estrogenovou dominancí, která postihuje reprodukční systém. Přicházejí symptomy jako například PMS, endometrióza, bulky v prsou, nepravidelná menstruace. Hormonální substituční terapie může na jistý čas ulevit od symptomů, avšak pokud terapii nebudeme vést od začátku řetězce, i medikace může selhat. Nakonec se přidají příštítná tělíska, epifýza s nedostatkem melatoninu, který prohlubuje efekt stárnutí a podepisuje se pod insomnií.

V kurzu II. stupně získáte mikro pohled na fungování našich endokrinních žláz, budeme zkoumat jak nás hormony ovlivňují a máme pro vás připravenou novou brožuru léčivých rostlin. Tentokrát jsme sáhli do celosvětového repertoáru a posbírali pro vás ty nejúčinnější rostliny s hormonálním a adaptogenním účinkem.

 


Reference

Hodně jsem se naučila, proto jsem vděčná, nesmírně vděčná. Kurz je zpracován perfektně, srozumitelnou řečí, pro ty co ukončili první stupeň fytoterapie nebude žádný problém. Jsem ráda, že jsem se na to dala, i když mám omezeného množství času, protože mi dal hodně, mnoho znalostí, které určitě využiji nejen ve svůj prospěch. Děkuji – Zuzana P.