Aromaterapie a infekce - Návrat k přírodnímu léčení esenciálními oleji

Aromaterapie a infekce - Návrat k přírodnímu léčení esenciálními oleji

Návrat k přírodnímu léčení esenciálními oleji

Esenciální oleje měly v 18. století široké medicínské využití. V 19. a na začátku 20. století se pozornost přesunula k syntetickým lékům a parfumerii. Původní bylinkáři úspěšně léčili bez chemických poznatků, zaměřovali se na celkové zdraví a harmonii těla. Jejich zájem nebyl zaměřen na potlačení infekce, ale spíše na udržení zdraví v co největší míře. Tento pozitivní přístup bychom měli převzít i my.

Dnes kombinujeme tradiční přístupy s moderními poznatky, abychom zlepšili účinnost aromaterapie. I když esenciální oleje nemohou nahradit všechny medicínské zákroky, jejich využití v rámci péče o zdraví může podpořit náš imunitní systém a přirozené léčebné procesy.

Výhody esenciálních olejů pro zdraví a imunitní systém

Esenciální oleje s různými terapeutickými vlastnostmi, včetně bazalkového oleje, který má protizánětlivé a uklidňující účinky.

Svět esenciálních olejů obsahuje množství antimikrobiálních látek, které můžeme využít v době bakteriálních a virových infekcí a posilovat imunitní systém. Nejde o boj proti západní medicíně. Naším cílem není bojovat proti nemocem, ale dívat se dále než jen přes mikroskop.

Například vezměme nachlazení. Dodnes nebyl objeven žádný lék, který by tuto kondici přímo vyléčil. A ve výsledku by to bylo škoda, protože by to narušilo a potlačilo přirozený obranný proces lidského těla.

Naším cílem není čistě empirický přístup, nenavrhuje se ignorovat přítomnost bakterií a virů. Pokud je to možné, používáme esenciální oleje namísto chemických léků. Není nutné se zaměřovat jen na bakterie a viry, ale dívat se na tělo jako na celek. Pravdou zůstává, že bakterie a viry napadají tělo v závislosti na stavu našeho zdraví, když je naše imunita a odolnost nízká. Úroveň fyzického a duševního zdraví ovlivňuje reakci těla. Proto není nutné se fixovat jen na infekce, musíme se soustředit na budování imunity prostřednictvím různých faktorů, jako je zdraví střev a zvládání stresu, které jsou hlavními pilíři zdravé imunity.

Aromaterapie při infekcích a zánětech

Pokud jsme fyzicky a duševně zdraví, jsme méně náchylní k infekcím. Léky nebo esenciální oleje mohou být účinné při potlačování infekcí, ale lidské tělo má schopnost zvládnout virové nebo bakteriální onemocnění i bez pomoci. Pokud by tomu tak nebylo, lidská rasa by vymřela už před tisíci lety.

Esenciální oleje však nejsou náhradou antibiotik, i když by to mohl být krok správným směrem. Řešením je snížit naši závislost na antibiotikách a zaměřit se na individualitu a budování zdraví. Esenciální oleje vykazují široké spektrum antimikrobiální aktivity a mohou také hrát roli při rezistenci na antibiotika a zároveň stimulovat imunitní systém.

Funkce esenciálních olejů při zánětech a infekcích

  1. Komplexní struktura esenciálních olejů: esenciální oleje, na rozdíl od antibiotik, nemají primární a jediný cíl, tj. konkrétní patogen. Jejich chemická struktura je komplexní a mnohotvárná. Některé oleje mají známou dominantní složku, ale obsahují také řadu dalších látek a stopových prvků, které tvoří komplex jedinečnosti tak typický pro každý esenciální olej.

  2. Synergie v aromaterapii: v aromaterapii nevyužíváme jen jeden olej izolovaně. Znalost hlavních chemických látek nebo terapeutické aktivity nám umožňuje vytvářet řadu dalších kombinací s jinými oleji za účelem synergie a/nebo quenchingu, což opět vytváří jedinečnost. A v tomto případě je spontánní rezistence méně pravděpodobná.

  3. Pronikání buněčnou stěnou: esenciální oleje mají díky svému lipofilnímu charakteru schopnost proniknout nebo narušit buněčnou stěnu.

  4. Kombinovaná terapie: terapie, kde jsou současně podávána antibiotika a aplikovány esenciální oleje, může výrazně snížit rezistenci na antibiotika.

Antibakteriální vlastnosti esenciálních olejů

Výběr esenciálního oleje pro aromaterapii, který může pomoci při zmírňování stresu a podpoře imunity.

Bakterie je jednobuněčný mikroorganismus a na rozdíl od virů nepotřebuje k existenci a množení hostitelskou buňku. Patogenní bakterie, které mohou způsobit onemocnění u člověka, se mohou lišit od povrchových infekcí až po ty, které mohou ohrozit život. Antibakteriální schopnost esenciálních olejů je pravděpodobně způsobena schopností aromatických molekul proniknout buněčnou membránou nebo narušit membránu patogenní buňky, čímž ovlivní buněčný metabolismus.

A i když se v následující části budeme zmiňovat o chemicky aktivních složkách esenciálních olejů, nikdy neobcházíme koncept vnitřní synergie, tj. používání úplných a celých esenciálních olejů, které budou mít vždy výraznější efekt než jen izolované hlavní složky.

Fenoly a fenylpropanoidy jsou z hlediska chemické kompozice nejúčinnější oleje s dominantním obsahem fenolických látek, jako je např. karvakrol (oregano, saturejka), thymol (tymián), eugenol (skořicové listy, bazalka). Thymol a karvakrol pracují v rytmu synergie a zvyšují antimikrobiální aktivitu připravené směsi.

Alkoholy, jako například linalool (růžové dřevo, koriandr, bazalka, levandule, bergamot), mají silnou aktivitu proti některým bakteriím a houbám, avšak jejich efekt je podstatně vyšší v přítomnosti dalších složek, jako jsou např. geraniol (palmarosa, geranium, tymián ct. geraniol) nebo terpinen-4-ol (tea tree, majoránka). Kombinací více hlavních chemických látek nejen posilujeme synergický efekt, ale také snižujeme riziko rezistence. Promítnuto do aromaterapie, vyšší efekt získáme například ze směsi, ve které kombinujeme levanduli, tea tree a geranium, než kdybychom použili jen levanduli nebo jen tea tree.

Aromaterapie a zánět 

Protiplísňový potenciál esenciálních olejů

Esenciální oleje s antimikrobiálními vlastnostmi, jako jsou tymiánový a oreganový olej, které mohou pomoci v boji proti bakteriím a plísním, podporují zdraví a imunitu.

Onemocnění způsobená houbami a plísněmi jsou pravděpodobně jedny z nejvíce zanedbávaných patogenů, pokud vezmeme v úvahu fakt, že současné antimykotikum - amfotericin B - bylo objeveno v roce 1956. Ve skutečnosti jsou vážné systémové plísňové infekce na vzestupu, jsou těžší léčitelné a objevují se rezistentní kmeny.

Aromatické rostliny jsou zdrojem mnoha přírodních antimykotik, například vysoce účinný Thymus vulgaris CT thymol nebo Origanum vulgare, které mají podobné uplatnění proti kvasinkám Candida albicans. Podobnou aktivitu vykazuje i 1,8-cineol obsažený v eukalyptu nebo kajeputu. Dále jsou proti plísním využívány fenylpropanoidy, jako je eugenol (skořicové listy); estery obsažené v heřmánku, levanduli a bergamotu, zejména při kvasinkových infekcích a různých dermatofytech; ketony obsažené v rozmarýnu a šalvěji; monoterpeny jako sabinen, pinen, terpinén; z alkoholů geraniol a terpinen-4-ol, které se nacházejí v palmarose, geraniu, tea tree.

Antivirové účinky esenciálních olejů

Viry jsou velmi malé infekční částice, které sestávají z genetického materiálu a bílkovinného „pláště“. Mají schopnost infikovat buňky jiného organismu, kde dochází k jejich množení. Většina z nich nemá dlouhou životnost nebo schopnost reprodukce mimo hostitelskou buňku. Onemocnění způsobené viry se nazývá virová infekce.

Virová infekce vyvolává imunitní reakci u hostitele. Mezi nejčastější viry patří herpetické viry, retroviry, viry způsobující onemocnění horních dýchacích cest včetně chřipky. Esenciální oleje mají potenciál léčit některé z běžných lidských virových infekcí typu Herpes simplex I a II, a mají velmi nízkou toxicitu ve srovnání s antivirotiky.

Aromaterapie a akutní infekce

V praxi jsou nejčastěji používány oleje s dominantní chemickou kompozicí aldehydů, ketonů nebo alkoholů, stejně jako fenylpropánové deriváty. Antivirový potenciál proti herpetickým virům má zejména cedrové dřevo, meduňka, citronová tráva, a mezi další oleje s antivirovým efektem patří tea tree, máta, anýz.

Online kurz aromaterapie zaměřený na použití esenciálních olejů při léčbě infekcí a posilování zdraví

Budoucnost esenciálních olejů v přírodním léčení

Závěrem, nadměrné nebo neopodstatněné užívání antibiotik může být jedním z faktorů, které přispívají k imunitní nedostatečnosti. Původně měla být antibiotika určena k léčbě bakteriálních infekcí, avšak jakmile se tato skupina léčiv stala velmi výnosným byznysem, začala žít svým vlastním životem. Antibiotika užívaná malými dětmi často způsobují onemocnění, která mají léčit. Předčasné užívání antibiotik během dětských nemocí snižuje efektivitu imunitních buněk (paměťové lymfocyty), nedochází k interakci s patogenem a snižuje se efektivita specifické imunity. Deaktivovaný imunitní systém se nemá jak naučit rozpoznávat patogeny a stejně tak se nenaučí produkovat protilátky. A jaký bude výsledek? Opakování infekcí, které se stane chronickým s dalším snížením tělesných funkcí.

Znalost širokého spektra působení esenciálních olejů proti virům jde ruku v ruce s jejich chemickou kompozicí a lipofilním charakterem proniknout buněčnou membránou. Avšak na vědecké objasnění antivirové, antibakteriální a protiplesňové aktivity bude potřeba více studií, které by potvrdily jejich terapeutický potenciál.

Obsah web stránky je primárně zpracován podle názoru autora, pokud není citováno jinak. Informace jsou určeny pro osobní zájmy čtenáře, bez poznání anamnézy a kontraindikací individuálních podmínek čtenáře a nenahrazují standardní zdravotní péči. Žádná z informací této web stránky není určena a neměla by být považována za zdravotní poradenství. Prosím, konzultujte svůj zdravotní stav s lékařem předtím, než začnete jakýkoli léčebný program, a to zejména pokud jste těhotná, kojící nebo užíváte medikaci nebo se léčíte ze zdravotních problémů.