Co je osteoporóza a jak ovlivňuje zdraví kostí?
Osteoporóza je velmi tichý nepřítel, který se neprojevuje. Postupuje postupně bez jakýchkoliv příznaků, dokud nedojde ke zlomenině. K osteoporóze dochází, když je narušen přirozený proces přestavby kostí, který probíhá po celý život. Starou kostní tkáň rozkládají buňky nazývané osteoklasty a novou kostní tkáň vytvářejí buňky zvané osteoblasty. Mezi činností osteoklastů a osteoblastů by měla být rovnováha. Při osteoporóze je však tato rovnováha narušena.
Estrogen jako ochránce hustoty kostí
A zde přichází na scénu estrogen. Estrogen je primárně ženský pohlavní hormon, který je produkován ve vaječnících. Estrogen reguluje menstruační cyklus a je odpovědný za růst a vývoj sekundárních ženských charakteristik během puberty, včetně růstu a vývoje prsních žláz a tělesného ochlupení. Kromě přímého vlivu estrogenu na všechny ženské pohlavní orgány je estrogen ochráncem hustoty kostí.
Před menopauzou pomáhá estrogen regulovat rovnováhu mezi tvorbou kostí a jejich rozkladem. Estrogen pomáhá udržovat hustotu kostí kontrolou aktivity osteoklastů, buněk, které jsou zodpovědné za rozklad kostí. Když hladiny estrogenu klesnou, což je běžné během menopauzy, ztrácíme regulaci aktivity osteoklastů, což může vést k jejich zvýšené aktivitě a rozkladu kostí.
Důkazem nám může být běžný život. Osteoporózou trpí zejména ženy po menopauze, kdy hladiny estrogenu rychle klesají. Tento úbytek estrogenu, ačkoliv je velmi přirozený, přispívá ke zvýšené aktivitě osteoklastů, což vede k rozkladu a úbytku kostní hmoty, snížení hustoty kostí, což může vést k častějším zlomeninám.
Proč mají ženy vyšší riziko osteoporózy než muži?
Možná si nyní říkáte, že muži nemají vysoké hladiny estrogenu, a tedy regulátora aktivity osteoklastů. Proč jsou tedy muži méně náchylní k rozvoji osteoporózy? Je to dáno především fyziologií mužů. Muži mají přirozeně vyšší hustotu kostí než ženy. To znamená, že mají větší „rezervu“ kostní hmoty.
Dalším faktem je, že jejich pokles hormonů je velmi postupný, nikoli tak rychlý jako u žen při menopauze. Pomalejší pokles produkce hormonů ovlivňuje i pomalejší úbytek kostní hmoty. Posledním faktem je, že muži mají vysoké hladiny testosteronu, který s věkem klesá jen postupně. Testosteron je u mužů hlavním hormonem podporujícím hustotu kostí. Kromě toho, že se může přeměňovat na estrogen, má také přímý anabolický efekt na kosti, což podporuje jejich pevnost a hustotu.
Jak zvýšit ochranu kostí prostřednictvím fytoestrogenů po menopauze
Jak jsme zjistili, estrogen má zásadní vliv na hustotu kostí a zdraví kostní tkáně. Je to hormon, který hraje důležitou roli zejména u žen. Estrogen pomáhá regulovat činnost osteoklastů, což jsou buňky zodpovědné za rozklad kostní tkáně. Snížením aktivity osteoklastů dochází také ke snížení nadměrného rozkladu kostí. Během menopauzy dochází u žen k prudkému poklesu hladiny estrogenu, což vede ke zvýšené aktivitě osteoklastů a následně k rychlejšímu úbytku kostní hmoty. Nedostatek estrogenu, ať už v důsledku menopauzy nebo jiných zdravotních stavů, může vést ke zvýšenému riziku úbytku kostní hmoty, což je důvod, proč ženy po menopauze často čelí zvýšenému riziku osteoporózy.
Lékařská komunita by na nedostatek estrogenu předepisovala hormonální substituční terapii, a to jak pro zmírnění příznaků, které mohou menopauzu provázet, tak pro snížení rizika osteoporózy. Avšak rizika a přínosy jsou na zvážení každé ženy. Dnes se podíváme na alternativní způsoby, které lze během menopauzy využít ke zmírnění příznaků a jako prevenci rizika osteoporózy.
Co jsou fytoestrogeny
Estrogen působí jako strážce hustoty kostí, protože dokáže snižovat aktivitu osteoklastů, které jsou zodpovědné za rozklad kostní tkáně. Prudká ztráta estrogenu po menopauze přirozeně činí kosti zranitelnějšími. Pokud chápeme úlohu estrogenu, můžeme podniknout kroky, které nám zajistí ochranu kostí i po menopauze.
Fytoestrogeny jsou sloučeniny rostlinného původu, které strukturálně připomínají hormon estrogen a mohou interagovat s estrogenovými receptory v lidském těle. Svojí strukturou jsou velmi podobné vlastnímu estrogenu. Nemají však stejnou sílu, jsou mnohonásobně slabší než endogenní estrogen, ale dokážou se navázat na receptory na povrchu buněk a ovlivnit jejich aktivitu.
Fytoestrogeny mohou mít estrogenní nebo antiestrogenní účinky, což závisí především na hladině vlastního estrogenu. V situacích nízké hladiny endogenního estrogenu, jako je období menopauzy, mohou mít estrogennější účinek, zatímco při vyšších hladinách estrogenu mohou působit jako antiestrogeny, protože soutěží o vazbu na receptory na povrchu buněk.
V období menopauzy, kdy hladina estrogenu u žen prudce klesá, což vede k příznakům, jako jsou návaly horka, noční pocení a změny nálady, můžeme ke zmírnění příznaků a potenciální ochraně kostí využít fytoestrogeny. Tyto látky se nacházejí v různých potravinách, včetně sójových produktů, lněných semínek, cizrny a některých druhů ovoce a zeleniny. Fytoestrogeny, díky své strukturální podobnosti s estrogenem, mohou být pomocí pro ženy po menopauze, kdy chybí vlastní „strážce“ aktivity osteoklastů, tedy vlastní estrogen, a zvyšuje se riziko osteoporózy.
Výhody fytoestrogenů pro zdraví kostí
Fytoestrogeny jako pomoc při mineralizaci kostí
Fytoestrogeny, hořčík, vápník a vitamin D hrají synergickou roli při podpoře zdraví kostí a udržování jejich hustoty. Fytoestrogeny mají ochranný účinek a podporují rovnováhu mezi rozkladem a tvorbou kostní tkáně, čímž přispívají ke snížení rizika osteoporózy. Hořčík je nezbytný pro správnou mineralizaci kostí a podporuje efektivní využití vápníku, zatímco vitamin D zajišťuje jeho vstřebávání a metabolismus v těle.
Více o minerálech a osteoporóze zde.
Fytoestrogeny jako antioxidanty
Velké množství volných radikálů a nedostatek antioxidantů je vždy velkým problémem a podílí se na všech věkem podmíněných onemocněních. Fytoestrogeny v tomto scénáři vykazují antioxidační vlastnosti, které pomáhají neutralizovat aktivitu volných radikálů. Volné radikály mohou poškozovat buňky, včetně kostních buněk, a přispívat k zánětlivým procesům, jež oslabují kostní tkáň. Antioxidační kapacita fytoestrogenů může pomoci chránit kosti před poškozením způsobeným oxidačním stresem a podpořit jejich zdraví. Kromě toho mají fytoestrogeny protizánětlivé účinky, které mohou snižovat zánětlivé procesy v těle, což je obzvláště prospěšné pro lidi se zánětlivými onemocněními kostí nebo kloubů.
Více o antioxidantech a osteoporóze zde
Nejlepší rostlinné fytoestrogeny: Vitex, šalvěj, chmel, andělika čínská, jetel luční
Vitex – podpora hormonální rovnováhy a zmírnění příznaků menopauzy, včetně ochrany kostí
Vitex jehněčí (Vitex agnus-castus) má dlouhou historii používání v tradiční medicíně, zejména při zdravotních problémech žen. Některé ženy používají Vitex ke zmírnění příznaků spojených s menopauzou, jako jsou návaly horka, změny nálady a poruchy spánku. Rovněž může pomoci regulovat menstruační cyklus. V rámci prevence osteoporózy pomáhá snižovat riziko úbytku kostní hmoty zejména svým adaptogenním působením na hormonální rovnováhu.
Šalvěj – přírodní pomoc při návalech horka, zlepšení kognitivních funkcí a zdraví kostí
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) má široké využití. V souvislosti s menopauzou si šalvěj získala pozornost pro svůj potenciál zmírnit některé příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka a noční pocení, zlepšit kognitivní funkce a paměť. Zhoršení paměti, zapomnětlivost, potíže se soustředěním jsou symptomy, které mohou ženy během menopauzy pociťovat. Kromě rostlinných sloučenin podobných estrogenu má šalvěj protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které pomáhají snižovat riziko osteoporózy. Podpora hustoty kostí díky šalvěji je přínosná zejména pro ženy v období hormonálních změn.
Chmel – fytoestrogen s uklidňujícími účinky na menopauzální symptomy a zdraví kostí
Chmel (Humulus lupulus) je známý především jako základní surovina pro výrobu piva, ale zároveň patří mezi rostlinné fytoestrogeny. Podobně jako předchozí rostliny mohou sloučeniny chmele interagovat s estrogenovými receptory v těle a potenciálně mít estrogenní účinky. Kromě toho má chmel sedativní a uklidňující vlastnosti a pomáhá se spánkem a výkyvy nálad, což je během menopauzy zcela běžné. Rovněž snižuje frekvenci a závažnost návalů horka a má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které mohou podporovat zdraví kostí snížením aktivity osteoklastů.
Andělika – podpora reprodukčního zdraví, zmírnění menopauzálních příznaků a posílení kostí
Andělika čínská (Angelica sinensis), známá také jako dong quai nebo ženský ženšen, má své pevné místo v tradiční čínské medicíně při podpoře zdraví žen. Často je spojována s potenciálními přínosy pro reprodukční zdraví a období menopauzy. Mezi její účinky patří zmírnění příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka, změny nálady a poruchy spánku. Kromě toho se v tradiční čínské medicíně využívá pro podporu krevního oběhu, což může přispět k lepšímu zásobování kostí živinami. I když je její hlavní využití zaměřeno na podporu hormonální rovnováhy a zmírnění menopauzálních příznaků, dobrý krevní oběh a hormonální rovnováha mohou mít pozitivní vliv na zdraví kostí a snížení rizika osteoporózy.
Jetel – fytoestrogen pro zmírnění příznaků menopauzy, podporu zdraví kostí a kardiovaskulárního systému
Jetel luční (Trifolium pratense) se díky svým fytoestrogenním vlastnostem odedávna používá k zmírnění příznaků souvisejících s menopauzou, jako jsou návaly horka a noční pocení, a také k podpoře zdraví kostí. Podobně jako andělika čínská příznivě působí na kardiovaskulární zdraví žen po menopauze. Fytoestrogenní potenciál jetele může pomoci při udržování zdraví kostí regulací aktivity osteoklastů. To je obzvlášť důležité pro ženy po menopauze, které jsou náchylnější k úbytku kostní hmoty. Pravidelné užívání jetele lučního může přispět ke zlepšení mineralizace kostí a snížení rizika osteoporózy.
Pro jakýkoliv rostlinný fytoestrogen, pro který se rozhodnete, je ideální jeho jednosložkové dávkování a sledování vlastního těla. Obvykle se užívá ve formě extraktů, tinktur, kapslí nebo jako prášek. Je důležité začít s nižšími dávkami a sledovat, jak tělo reaguje, aby se předešlo nežádoucím účinkům.
Závěrem, během menopauzy se hladina estrogenu přirozeně snižuje, čímž ztrácíme důležitého ochránce hustoty kostí. Fytoestrogeny, sloučeniny podobné estrogenu, mohou být potenciální pomocí při ochraně kostí a zabránění úbytku jejich hustoty.
Obsah web stránky je primárně zpracován podle názoru autora, pokud není citováno jinak. Informace jsou určeny pro osobní zájmy čtenáře, bez poznání anamnézy a kontraindikací individuálních podmínek čtenáře a nenahrazují standardní zdravotní péči. Žádná z informací této web stránky není určena a neměla by být považována za zdravotní poradenství. Prosím, konzultujte svůj zdravotní stav s lékařem předtím, než začnete jakýkoli léčebný program, a to zejména pokud jste těhotná, kojící nebo užíváte medikaci nebo se léčíte ze zdravotních problémů.