Tlusté střevo je posledním článkem trávicí soustavy. Jeho hlavní úlohou je přeměnit polotekutý trávenin na tužší skupenství, které je vylučováno formou stolice. Pokud stolice není pravidelná a každodenní, odpadní materiál zbytků trávení zůstává v těle, narušuje střevní flóru a poškozuje střevní výstelku.
Narušená střevní flóra a propustné střevní stěny jsou stavem, který negativně ovlivňuje fungování celého organismu. Podílí se na přetrvávání chronických zánětů v různých částech těla, snižuje výkonnost imunitního systému a negativně zasahuje do činnosti nervové soustavy. Je jedním z faktorů insomnie, snížených kognitivních funkcí a přispívá k úzkosti a depresi.
Kroky k obnově zdraví střevního systému
V rámci práce fytoterapeuta je prioritou péče o střevní systém. Je důležité naučit se správné péči o poslední článek trávicí soustavy, působit preventivně a léčit mnohá běžná onemocnění. Každý program na restrukturalizaci střeva by měl zahrnovat čtyři kroky:
1. Vyčištění střevních stěn
2. Kolonizace probiotiky
3. Výživa prebiotiky
4. Oprava střevní sliznice
Krok 1: Vyčištění střevních stěn bylinami
Léčivé byliny jsou přímou cestou k úpravě střevní peristaltiky a střevních stěn. Za tímto účelem používáme byliny nejen s laxativním účinkem, ale také ty, které působí proti zánětům střevní sliznice a obnovují střevní peristaltiku. Nikdy nepoužíváme jen byliny s laxativním účinkem, protože jsou stejně návykové jako laxativa zakoupená v lékárně.
Úloha fytoterapeuta v péči o střevo
Krok 2: Kolonizace střeva probiotiky
Probiotika jsou přátelské střevní bakterie. Hlavním přínosem probiotik je jejich schopnost osídlit střevní systém prospěšnými bakteriemi a pomoci udržet rovnováhu hlavního eliminačního kanálu těla. Vzhledem k masivnímu používání antibiotik je třeba dbát na dostatek probiotik ve střevě.
Co jsou probiotika a jak ovlivňují střevní mikroflóru?
Krok 3: Výživa střeva prebiotiky
Prebiotika jsou dlouhodobou strategií pro zdraví střev. Jsou potravou pro přátelské střevní bakterie. Prebiotika jsou synonymem vlákniny. Rozpustná vláknina se nachází například v zelenině, ovoci a ořeších, zatímco nerozpustná vláknina je obsažena v celozrnných výrobcích, ovesných vločkách a semínkách. Bez dostatečného množství prebiotik přátelské střevní bakterie nezůstanou v posledním článku trávení. Prebiotika jsou dlouhodobým přístupem k zdraví střev.
Význam prebiotik ve stravě a jejich zdroje
Krok 4: Oprava střevní sliznice a její význam
Střevní dysbióza a zdraví střevní sliznice jsou dva klíčové pojmy, které hrají důležitou roli v našem celkovém zdraví, včetně trávení, imunitní reakce a naší psychiky a mozkových funkcí.
Zatímco termín střevní dysbióza se odkazuje na nerovnováhu ve střevní mikroflóře, kde začínají dominovat nepřátelské mikroorganismy nad prospěšnými střevními bakteriemi, termín střevní výstelka nebo sliznice střeva označuje ochrannou bariéru mezi obsahem střeva a vnitřním prostředím organismu.
Co je střevní dysbióza a jak ovlivňuje organismus?
Střevní výstelka, které se budeme věnovat v této části článku, hraje klíčovou roli v udržování bariéry mezi vnitřním prostředím těla a obsahem střeva. Tato bariéra zajišťuje absorpci prospěšných látek a živin do našeho organismu a současně udržuje ve střevech to, co má být vyloučeno. To je poslání naší střevní výstelky. Pokud dojde k narušení této obranné bariéry, odkazujeme se na zvýšenou střevní propustnost, což může vést k absorpci nebo úniku nežádoucích částic do krevního oběhu. To způsobuje zánětlivé reakce, zvýšenou reaktivitu imunitního systému a může ovlivnit mozkové funkce.
I když jsou střevní dysbióza a narušená střevní výstelka dva odlišné pojmy a procesy, ve skutečnosti spolu velmi úzce souvisejí. Změny ve střevní mikroflóře mohou vést k oslabení střevní výstelky a naopak. Pro lepší představu můžete prozkoumat následující rozlišovací markery střevní dysbiózy a narušené střevní výstelky.
Porovnání propustné střevní sliznice a střevní dysbiózy
Symptom/Marker |
Poškozená střevní sliznice |
Narušená střevní mikroflóra (Dysbióza) |
Trávicí problémy (nadýmání, plynatost, průjem, zácpa) |
Běžné, zejména pokud je bariéra narušena |
Běžné, kvůli nerovnováze střevních bakterií |
Chronická únava |
Spojená se systémovými účinky zvýšené propustnosti |
Spojená s metabolickou neefektivitou a nerovnováhou střevních bakterií |
Záněty a imunitní reakce |
Spojené s propustností střeva a aktivací imunitního systému |
Může vyvolat imunitní reakce, ale ne tak přímo jako při poškození sliznice |
Kožní problémy (ekzém, akné, vyrážky) |
Spojené s imunitní odpovědí v důsledku propustnosti střeva |
Běžné, spojené s nerovnováhou střevních bakterií, která ovlivňuje zdraví pokožky |
Změny nálady a neurologické symptomy |
Způsobené možnou kumulací toxinů a zvýšenou hladinou neurotoxinů |
Narušení osy střevo-mozek, včetně aktivace bloudivého nervu |
Nedostatek živin |
Narušená absorpce přes poškozenou sliznici |
Nedostatek přátelských bakterií může vést k nedostatečné syntéze živin a následné absorpci |
Oslabení imunitního systému |
Spojeno s vystavením imunitních buněk antigenům v krevním oběhu |
Oslabená podpora imunity nedostatkem prospěšných bakterií |
Pokud postupujeme podle našeho plánu a máme upravenou střevní mikroflóru prostřednictvím vyčištění střevních stěn (krok 1), kolonizace probiotiky (krok 2) a výživy prebiotiky (krok 3), můžeme pokračovat finální úpravou střevní výstelky.
Proč dochází k narušení střevní výstelky?
Dlouhodobá toxická zátěž, která byla kladena na poslední článek trávicí soustavy, mohla způsobit tzv. syndrom propustného střeva. Poškození střevní výstelky může vést k zvýšené propustnosti nežádoucích látek do krevního oběhu, což ve fytoterapii označujeme jako autointoxikaci. Posledním krokem k restrukturalizaci střeva je oprava výstelky nebo stěn střevního systému. K tomuto účelu budeme hledat přírodní zdroje, které jsou nám dostupné. Zaměříme se na slizovité látky obsažené v léčivých rostlinách.
Sliz je tvořen převážně rostlinnými cukry (polysacharidy). V rostlinách mají polysacharidy velmi důležitou roli, například skladují vodu, předcházejí dehydrataci a pomáhají při klíčení. Pro naše střevo mají schopnost hojit poškozené sliznice.
Slizovité vlákno není suché vlákno. Ve skutečnosti má kluzkou, mazlavou, želatinovou konzistenci, tedy obsahuje hodně tekutin. Díky tomu skvěle pomáhá při snazším pohybu střev. Dalším typickým znakem je jeho schopnost bobtnat ve vodě a vytvářet gelovitou konzistenci, kterou lze použít k uklidnění a ochraně podrážděných sliznic v těle. Většina slizu není rozložitelná trávicím systémem, ale absorbuje toxiny ze střeva a dodává objem stolici.
Terapeuticky může sliz snížit podráždění střev, pomáhá s absorpcí toxinů a může být použit jako přírodní objemové laxativum, protože spolu s dostatečným množstvím vody zvětšuje objem střevní masy a iniciuje vyprázdnění střev.
Slizotvorné bylinky: Kořen ibišku, květy divizny, listy jitrocele, kořen lékořice
Kořen ibišku
Sliz obsažený v kořeni ibišku může posílit slizniční výstelku stěn střeva a pomoci při hojení. Pomáhá při zánětech sliznic střev a žaludku, trávicích problémech včetně průjmu a zácpy, při žaludečních vředech a zejména při zánětlivých onemocněních střev, syndromu propustného střeva a poškozených střevních sliznicích.
Květy divizny
Opět s vysokým obsahem mucilaginózních složek, divizna obaluje stěny střev léčivým slizem, který uklidňuje střevní stěny a poskytuje dostatečnou lubrikaci pro plynulý průchod zbytků trávení posledním úsekem trávicího traktu.
Listy jitrocele
Rostlina se schopností obnovit ochrannou vrstvu sliznic nejen trávicího traktu. Pomáhá se všemi sliznicemi. Jitrocel by měl být součástí směsí při všech zánětlivých onemocněních trávicího traktu, včetně poškozených stěn střev, což se může projevit syndromem propustného střeva, vředovými a zánětlivými onemocněními.
Kořen lékořice
Tento multifunkční kořen zabraňuje poškození a léčí sliznice celého trávicího traktu. Má výrazný protizánětlivý účinek a je vhodný při vředových onemocněních nebo při propustném tlustém střevu. Kromě toho má mírný projímavý účinek.
Pro užívání bylin kombinujeme z každé byliny jeden díl a vytvoříme si bylinnou směs, která bude léčit poškozené střevní stěny. Užíváme ji ve formě nálevu, který si připravíme z jedné polévkové lžíce bylinné směsi.
Účinky chia semínek, psyllia a lněných semínek na střevní výstelku
K dalším možnostem patří jednozložkové užívání následujících rostlin:
Chia semínka
Chia semínka pomáhají budovat a opravovat slizniční vrstvu našeho střeva. Slizniční vrstva je nesmírně důležitá pro naše imunitní, nervové a hormonální zdraví. Příprava chia semínek pro terapeutický efekt je stejně důležitá. Nekonzumujeme je v suché formě, ale musíme je alespoň 30 minut namočit do vody. Chia semínka vytvoří z vody gelovou konzistenci, která sbírá toxiny a opravuje střevní stěny.
Psyllium
Vláknina psyllia může zlepšit stávající poškození sliznice tlustého střeva, pomoci se záněty střeva a střevní propustností. Vždy se používá smíchaná s vodou. Je nutné vypít větší množství vody, protože pokud je ve střevě vody nedostatek, můžeme střevo více poškodit než léčit. Vždy se řiďte doporučením dodavatele.
Lněná semínka
Podobný efekt mají lněná semínka. Příprava je však o něco náročnější – před samotným namočením lněných semínek do vody je musíme namlít.
Kelp (mořská řasa)
Konzumace potravin s vysokým obsahem glutaminu pomáhá udržovat zdravé buňky tvořící střevní výstelku. Kelp obsahuje tuto aminokyselinu, která hraje důležitou roli při podpoře zdraví střevní sliznice. Opět je vhodné jej namočit do vody, která se změní na gelovou konzistenci. Jelikož tato řasa obsahuje také zvýšené množství jódu, může dojít k přestimulování štítné žlázy a zvýšení metabolismu. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, při onemocněních a užívání léků na štítnou žlázu a při onemocněních srdce.
Správné užívání slizotvorných rostlin a bylin
Závěrem, všechny slizotvorné rostliny užíváme se zvýšeným množstvím vody. Vyhneme se užívání těsně před spánkem a raději volíme denní dobu, kdy jsme schopni přijmout nejvíce tekutin. Stejně tak se vyhneme užívání těsně před hlavním jídlem a po něm, neboť se předpokládá, že zvýšené množství vody spolu s hlavním jídlem může ovlivnit efektivitu trávicích šťáv a enzymů.
Vnitřní výstelka střev je jedním z nejrychleji se obnovujících povrchů lidského těla. Předpokládá se, že tento proces obnovy je tak krátký jako každé 2 až 4 týdny. Vše však závisí na naší startovní pozici a vitalitě, kterou naše tělo v daném okamžiku má.
Obsah web stránky je primárně zpracován podle názoru autora, pokud není citováno jinak. Informace jsou určeny pro osobní zájmy čtenáře, bez poznání anamnézy a kontraindikací individuálních podmínek čtenáře a nenahrazují standardní zdravotní péči. Žádná z informací této web stránky není určena a neměla by být považována za zdravotní poradenství. Prosím, konzultujte svůj zdravotní stav s lékařem předtím, než začnete jakýkoli léčebný program, a to zejména pokud jste těhotná, kojící nebo užíváte medikaci nebo se léčíte ze zdravotních problémů.