Všichni chceme být zdraví, přejeme si zdraví… ale co jsme udělali my na straně prevence? A zatímco by si někdo mohl myslet, že hlavním nepřítelem imunitního systému jsou bakterie a viry, není tomu tak docela. Naším hlavním nepřítelem jsou naše vlastní myšlenky a emoce, které produkuje mozek sám.
Spojení mezi stresem, emocemi a imunitním systémem
Spojení mezi emočním zdravím a imunitním systémem bylo lidstvu známo od nepaměti, dokonce ještě dříve, než toto spojení potvrdila medicína. Mysl a tělo neustále spolupracují na hluboké úrovni. Mysl je v těle a tělo je v mysli. V praxi používáme termín psychosomatický, což znamená emocionální příčinu fyzických dysfunkcí. Proč se tak děje a jaké systémy jsou do tohoto procesu zapojeny? Pojďme číst až do konce.
Hypotalamus – mozek mozku a jeho vliv na imunitu
Mysl ovlivňuje činnost našeho fyzického těla primárně přes mozkovou strukturu nazývanou hypotalamus, nebo také mozek mozku. Hypotalamus se nachází v části mozku označované jako diencefalon neboli mezimozek. Hypotalamus je považován za centrální bod, který odpovídá za úroveň a kvalitu našeho zdraví, a právě proto je důležité, abychom mu v naturopatické péči věnovali zvýšenou pozornost. Hypotalamus je často označován jako „mozek mozku“, protože plní zejména následující funkce.
Funkce hypotalamu: regulace autonomního nervového systému, metabolismu a endokrinních žláz
Funkce hypotalamu |
Aktivita autonomního nervového systému |
Metabolismus |
Regulace endokrinních žláz, zejména přes hypofýzu |
Cyklus spánku a bdění |
Peristaltika |
Sexuální aktivita |
Emoční chování – strach, smutek, radost atd. |
Pocení |
Žízeň |
Hlad a apetit |
Reakce na bolest |
Tělesná teplota |
Hladina krevního cukru |
Reakce imunitního systému |
Vodní hospodářství |
Regulace cirkadiánních rytmů |
Regulace trávení |
Uvolňování stresových hormonů |
Kontrola růstu a vývoje |
Termoregulace |
Kontrola cirkadiánních změn hormonálních hladin |
Z výše uvedených aktivit patří hypotalamu označení „mozek mozku“. Je pro nás klíčovou strukturou, která integruje a řídí různé tělesné funkce, včetně autonomního nervového systému, hormonální regulace, metabolismu a emočního chování. Jeho role je nezastupitelná při zajišťování rovnováhy mezi vnitřními procesy, které jsou nezbytné pro optimální zdraví, jako je regulace spánku, tělesné teploty, hladiny cukru v krvi či reakce na stres a bolest.
Jak stres ovlivňuje kortizol a imunitní odpověď
Hypotalamus monitoruje klíčové tělesné a emocionální stavy. Zatímco přímo neovládá naše myšlenky, reaguje na emocionální změny a přijímá signály o našem vnitřním prostředí prostřednictvím bloudivého nervu a dalších systémů. Veškeré vstupní informace z našeho těla a mozku se integrují v hypotalamu, který následně rozhoduje o potřebných adaptivních reakcích, aby zajistil naše přežití a udržení rovnováhy v těle.
Klíčovou operativní a adaptivní osou, která je velmi často využívána, je osa hypotalamus – hypofýza – nadledviny. Tato osa je primární neuroendokrinní dráhou, kterou naše tělo reaguje na stres, který není jen emočního původu. Stres můžeme z makro pohledu označit za vše, co snižuje a omezuje funkce našeho těla na buněčné úrovni. Patří sem například běžné faktory jako dehydratace, zácpa, střevní dysbióza, viry a bakterie. Vše toto způsobuje stres našemu tělu a vede k aktivaci osy hypotalamus – hypofýza – nadledviny. Hypotalamus začíná sekrecí CRH (kortikotropin uvolňující hormon) stimulovat hypofýzu, hlavní žlázu hormonálního systému, která začne uvolňovat ACTH (adrenokortikotropní hormon). Ten putuje do kůry nadledvin, které jako odpověď začnou uvolňovat kortizol do krve.
Kortizol a jeho vliv na imunitní odpověď během stresu
Každá stresová reakce, ať už má svůj původ na buněčné úrovni nebo v našich emocích, často vede ke zvýšení sekrece kortizolu. Kortizol zvyšuje hladinu glukózy v krvi a poskytuje tělu energii k zvládnutí náročných situací. Právě kortizol nám pomáhá ráno vstát z postele, protože jeho hladina dosahuje vrcholu v ranních hodinách. Kortizol je hormon aktivity, ale nadměrný a dlouhodobý stres, který vede k trvale zvýšeným hladinám kortizolu, může časem oslabit imunitní systém a zvýšit náchylnost k onemocněním.
Jednoduše řečeno, čím více stresu, tím více kortizolu uvolňují nadledviny. A čím více kortizolu, tím více se snižuje efekt nespecifické imunity. To je odpověď na otázku, proč je v době stresu imunita limitovaná. Kortizol je protizánětlivý hormon. Řeknete si, že je to dobře, protože je protizánětlivý. Ale je důležité pochopit, co je vlastně zánět a proti čemu je kortizol zaměřen.
Kortizol a snížená imunitní odpověď
Zánět je nesmírně důležitý, když přijde čas, aby se tělo samo opravilo. Zánět je proces, při kterém naše tělesná obrana, nespecifická imunita, zahajuje boj proti čemukoli, co způsobuje stres tkání. Zánět začíná v okamžiku, kdy se tělo začne bránit proti toxinům a patogenům nebo když začíná aktivní proces hojení. Během zánětu dochází k dilataci a zvýšené propustnosti krevních kapilár, aby umožnily bílým krvinkám snadno procházet cévními stěnami do oblasti poškozené infekčními mikroorganismy. Otok a související bolest v této oblasti jsou způsobeny hromaděním tekutin, které mohou tlačit na nervové dráhy a způsobovat bolest a nepohodlí. Teplo během zánětlivého procesu je způsobeno zvýšením krevního zásobení. Obecně lze říci, že zánět je vítaný tělesný proces, který reaguje na jakoukoli situaci v těle, aby obnovil a opravil poškozené tkáně a obnovil zdraví. Zánět je přirozená biologická odpověď.
Vysoká hladina kortizolu působí přesně proti těmto biologickým procesům. Abnormálně vysoké hladiny kortizolu potlačují normální zánětlivý proces a reakce imunitního systému, což může vést k prodloužené rekonvalescenci a léčebnému procesu.
Aromaterapie a zánět
Kortizol a nespavost (insomnie)
Dalším rizikem vysoké hladiny kortizolu je negativní vliv na spánkový rytmus. Je velmi dobře medicínsky zdokumentováno, jaký vliv může mít nerovnováha spánkového cyklu na množství a aktivitu bílých krvinek. Pokud si představíte kortizol jako slunce a aktivitu, melatonin, spánkový hormon, si můžete představit jako měsíc a spánek. Dokud je naše tělo přeplněné hormonem aktivity, epifýza nevyloučí melatonin a spánek nepřijde. Nemůžeme mít vše. Nemůžeme mít zároveň den i noc. Nemůžeme mít kortizol a melatonin současně. Oba hormony jsou jako váhy.
Nespavost a řešení
Kortizol a přibírání na váze
Kortizol patří mezi glukokortikoidy, a jak název napovídá, jeho posláním je zajistit glukózu, hlavní zdroj energie pro naše buňky. Dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu může přispět k obezitě. Ačkoli kortizol mobilizuje glukózu k okamžitému použití jako zdroj energie, při chronickém stresu nebo nadbytku kortizolu tělo tuto energii často nevyužije ihned. Obvykle zažíváme stres jen v hlavě, aniž bychom skutečně utíkali, útočili nebo vyvinuli jakoukoli fyzickou aktivitu. Glukóza tedy není plně využita a začne se ukládat v tukových tkáních, zejména v oblasti břicha. Navíc kortizol může stimulovat chuť k jídlu a podporovat preference vysoce kalorických potravin, což vede k nadměrnému příjmu energie a ukládání tuků.
Břišní tuk a řešení
Na závěr, za výše uvedené hlavní aktivity nemůžeme obviňovat samotný kortizol. Ten vždy jedná v náš prospěch. Jeho cílem je zajistit naše přežití, což se naše tělo naučilo v průběhu evoluce. Důležité je porozumět, proč tělo vyžaduje vyšší hladiny kortizolu a zaměřit se na primární příčinu. Kortizol je pouze výsledkem.
Jak regulovat osu hypotalamus – hypofýza – nadledviny
Pokud chceme dosáhnout spolehlivé ochrany a optimálních funkcí imunitního systému, jednou z možností je začít od hlavy. Zvýšené stresové napětí vyžaduje dodávku kortizolu a jeho zvýšené hladiny jsou přímým nepřítelem imunity. Existuje mnoho technik a možností, jak pracovat na úrovni svých emocí. Cílem je snížit aktivitu sympatického nervového systému, který uvádí naši mysl a tělo do stavu pohotovosti, očekávajícího hrozbu. Jsme ve střehu a připraveni. Není zde prostor na relaxaci. Ohrožení může přijít z jakékoliv strany. Osa hypotalamus – hypofýza – nadledviny je aktivována.
Aromaterapie a esenciální oleje pro regulaci stresu a kortizolu
Esenciální oleje jsou klíčem ke změnám nálady a také při terapii neurologických dysfunkcí. Při pohledu do minulosti lidé od nepaměti používali aromatické rostliny k uklidnění a zlepšení nálady. Jejich účinnost podporuje i současný výzkum aromatických rostlin. Esenciální oleje nabízejí široké spektrum psychoaktivity. Aromaterapie je obzvlášť důležitá v dnešní době, kdy jsme denně vystaveni tlakům, hrozbám, stresu kvůli pracovnímu vytížení, výkonu, rodinným záležitostem, financím atd. Následkem toho mnoho lidí trpí různými poruchami jako úzkost, neklid, deprese, nespavost atd. Špatná kvalita spánku a zvýšené stresové napětí jsou přímými nepřáteli imunitního systému.
Pokud jde o stres a regulaci hladiny kortizolu, naším primárním cílem je najít řešení, která dokážou zároveň zmírnit zvýšenou činnost autonomního nervového systému a podpořit regulaci kortizolu. Zvýšené hladiny kortizolu, způsobené stresem, mají negativní vliv na imunitní systém a celkové zdraví.
Další řešení pro stres
Jak esenciální oleje ovlivňují regulaci kortizolu prostřednictvím hypotalamu
Esenciální oleje dokážou působit na nervový systém a psychiku různými způsoby. Jedním z hlavních mechanismů je jejich působení na čichový systém. Aromatické molekuly esenciálních olejů vstupují do těla inhalací a stimulují čichové neurony, které přenášejí informace do limbického systému, našeho emočního mozku. V rámci adaptivních reakcí na stres je aktivována osa hypotalamus – hypofýza – nadledviny, která reguluje produkci kortizolu. Esenciální oleje mohou pomoci regulovat tuto osu snížením a zklidněním extrémních emocí odpovědných za její aktivaci.
Nejlepší esenciální oleje pro regulaci kortizolu a stresu:
-
Ylang Ylang pomáhá snižovat nervové napětí, úzkost a vysoký krevní tlak. Dokáže snížit aktivitu sympatického nervového systému, což může podpořit snížení hladiny kortizolu a uklidnit tělo i mysl.
-
Majoránka má uklidňující účinky na emoce a parasympatický nervový systém, což z ní činí účinný nástroj pro snížení hladiny kortizolu. Pomáhá při nervové úzkosti, nízkém sebevědomí a nočním neklidu.
-
Levandule je známá svými uklidňujícími účinky na autonomní nervový systém. Snižuje stres, úzkost a podporuje spánek. Dlouhodobé používání levandule může snížit chronicky zvýšené hladiny kortizolu.
-
Heřmánek uklidňuje nervový systém, pomáhá při nespavosti a stresových stavech. Je jemný a vhodný pro každodenní použití, přičemž podporuje rovnováhu mezi sympatickým a parasympatickým nervovým systémem.
-
Bergamot podporuje relaxaci, snižuje pocity úzkosti a stresu a pozitivně ovlivňuje hladinu kortizolu. Kombinace bergamotu s ylang ylangem a levandulí může redukovat psychologický stres a snížit hladinu kortizolu, což je účinné u klientů s hypertenzí.
-
Santalové dřevo podporuje meditační stav a snižuje chronický stres, což může příznivě ovlivnit hladinu kortizolu a zlepšit kvalitu spánku.
-
Pačuli snižuje aktivitu sympatického nervového systému, což může pomoci snížit hladinu adrenalinu a kortizolu.
Regulace hladiny kortizolu prostřednictvím snížení stresu je klíčem k udržení optimálního zdraví. Esenciální oleje jako Ylang Ylang, levandule, heřmánek a bergamot mohou být účinným nástrojem pro zvládání stresu a snížení hladiny kortizolu. Díky svému působení na nervový a čichový systém jsou ideálním doplňkem pro zlepšení emocionální pohody a fyzického zdraví. Aromaterapie tak může nabídnout holistický přístup k zvládání stresu, který pomáhá obnovit rovnováhu těla a mysli, podporuje regulaci kortizolu a zvyšuje účinnost imunitních buněk.
Inhalace olejů je navíc jednou z nejpříjemnějších terapií, která zasáhne celou osobnost a uvede nás do léčebného stavu. Jak již víte, imunitní reakce je více méně pod mentální kontrolou. Pozitivní myšlenky posilují imunitní reakci a efektivitu celého imunitního systému, který naopak může být oslabován stresem a negativními pocity.
Závěrem – Proč je imunita záležitostí mozku a kortizolu
Z poznatků fyziologie a anatomie můžeme závěrem zjistit, že imunita je víceméně pod mentální kontrolou. Hypotalamus, hypofýza, nadledviny a epifýza jsou klíčovými hráči v tomto procesu. Negativní emoce a akutní či chronický stres zvyšují požadavky těla na sekreci kortizolu. Mnozí z nás se však mohou cítit zahanbeni tím, že je to naše mysl, která destruktivně působí na naše vlastní tělo. Pokud s tím nic nedokážeme udělat, způsobujeme si vlastní sebedestrukci. Jsme jen otroky vlastní mysli a emocí.
Problémem je, že nechceme vidět pravdu, a když přijdou zdravotní problémy, raději jsme krátkozrací. Pravdou je, že při všech tělesných dysfunkcích bychom se měli nejprve podívat do naší mysli. Výhodou a pomocí jsou esenciální oleje, které pracují přímo s naší myslí. Není to jen čich a příjemná vůně. Pracují mnohem, mnohem hlouběji. Esenciální oleje pracují s naší myslí, přinášejí světlo do našich dnů a pomáhají osvětlit temná místa. A i když nejsou psychoterapií, jsou užitečnou a bezpečnou podporou, naší pomocnou oporou, a to bez nežádoucích účinků.
Mysl využíváme nejen k tvorbě, ale také k fyzickým procesům, a hypotalamus může být primární příčinou jakékoli dysfunkce. Vdechováním esenciálních olejů můžeme tělu dodat energii, pokud ji potřebuje, a pomoci tělu s relaxací a plnohodnotným spánkem. To vše je možné dosáhnout pomocí esenciálních olejů prostřednictvím hypotalamu.
Obsah web stránky je primárně zpracován podle názoru autora, pokud není citováno jinak. Informace jsou určeny pro osobní zájmy čtenáře, bez poznání anamnézy a kontraindikací individuálních podmínek čtenáře a nenahrazují standardní zdravotní péči. Žádná z informací této web stránky není určena a neměla by být považována za zdravotní poradenství. Prosím, konzultujte svůj zdravotní stav s lékařem předtím, než začnete jakýkoli léčebný program, a to zejména pokud jste těhotná, kojící nebo užíváte medikaci nebo se léčíte ze zdravotních problémů.