Říká se, že stres je tichý zabiják. Stres za poslední desetiletí získal řadu negativních nálepek. Avšak stres je v tom docela nevinně. Není to stres, který zabíjí. Jsou to negativní pocity, negativní emoce a negativní očekávání. To je přesně to, co aktivuje nervový a hormonální systém a ovlivňuje naši tělesnou fyziologii. Dlouhodobé prožívání negativních emocí je cestou, která pravděpodobně nebude mít šťastný konec.
Avšak umíme se otočit, umíme se vrátit a zastavit rozjetý vlak. Nemusíme hrát hlavní roli ve scénáři dramatu. Všechno je možné, pokud víme a rozumíme svému tělu a své mysli. Naším cílem je nejen rozumět, vědět a chápat. Máme o trochu vyšší ambice. Naším záměrem je převzít kontrolu nad tím, co cítíme. Seberegulace je konečným cílem a vaším vítězstvím.
Proč stres sám o sobě není nepřítelem, ale emoce za ním
Pojem „stres“ se dnes stal jedním z nejpoužívanějších slov. Popisujeme sami sebe jako „vystresovaní“, například když uvízneme v dopravní zácpě, když se nám rozpadá vztah, nebo když má ve firmě docházet k propouštění. Veřejné vystupování, obtíže s komunikací, řešení chronických onemocnění a mnoho dalších událostí jsou podmínky, které v nás vyvolávají stres. Co však spojuje všechny tyto různé události do jedné kategorie? Co je skutečně podstatou stresu?
Stres není naším nepřítelem. Stres, ve své nejčistší podobě, je přirozeně řízený emocionální zážitek. Je tu, aby nás upozornil na možnou hrozbu a umožnil nám zaujmout svůj postoj. Za stresem nestojí ani tak samotná událost, ale emoce, které se s danou událostí pojí. Jsou to vždy emoce jako reakce na určitý podnět, který je vnímán jako ohrožující. Stres jako takový nemá význam. Stres je ve skutečnosti pouze důsledkem negativní emoce.
Více o fyziologii stresu
Jak limbický systém ovlivňuje vznik negativních emocí
Všechny emoce vznikají v našem emočním mozku, který se nazývá také limbický systém. Limbický systém je komplexní soubor struktur umístěných ve středu našeho mozku. Často se označuje jako pocitový nebo reaktivní mozek. Reaguje ještě předtím, než do hry vstoupí naše rácio. Možná s tím máte své zkušenosti. Někdy zkrátka pod vlivem emocí uděláme něco, nebo řekneme několik frází, aniž bychom zvážili jejich důsledky. A je to naprosto normální, protože naše reakce je plně vedena limbickými strukturami. Primární příčinou jsou vždy negativní emoce a pocity. Naším úkolem je je najít a pojmenovat. Přesně a autenticky. Pojmenováním emoce, kterou jsme kategorizovali jako negativní, si otevíráme cestu k jejímu uvolnění.
Jedině to, co je skryté, má možnost přetrvávat a růst.
Fungování limbického systému při zpracování emocí
Mozek funguje jako komplexní identifikace vzorců a párovací systém. Minulé zkušenosti pro nás vytvářejí soubor známých vzorců, které jsou udržovány v neuronové architektuře našeho mozku. Vstupy do mozku nejprve procházejí screeningem limbických struktur. Následně jsou předmětem porovnávání a párování se známými vzorci. Tím nám limbický systém pomáhá organizovat naše vnímání, naše pocity, emoce a výsledné chování.
Pokud je vnější vstup pro emoční mozek známý, je jako stabilní kulisa nebo náš referenční vzor. Když je vstup dostatečně odlišný od známého referenčního vzoru, tento „nesoulad“ nebo odchylka od známého je signálem pro možné ohrožení. Potenciální hrozba a nesoulad s referenčním vzorem vytváří negativní pocity a vede k aktivaci nervového a hormonálního systému. Důsledek cítíme na úrovni naší tělesné fyziologie ve formě zvýšené činnosti srdce, rychlého dýchání, snížené paměti a koncentrace, zvýšeného pocení, vypnutí trávicí činnosti a podobně. Tělo je připraveno bojovat o přežití.
Příklad párovacího systému mozku
Aby byl párovací systém mozku jasnější, ukážeme si to na následujícím příkladu. Představte si, že jdete do obchodu a náhodou potkáte bývalého kolegu, se kterým jste se rozešli ve zlém. Váš mozek má uloženou negativní zkušenost z minulosti spojenou s touto osobou (to je ten párovací systém). Když uvidíte bývalého kolegu, tento vstup projde limbickým systémem a porovnává se se známými vzorci – v tomto případě se vzpomínkou na konflikt.
Tento „nesoulad“ mezi vaším aktuálním emocionálním stavem a přítomností někoho, kdo je spojený s negativními vzpomínkami, může vyvolat pocit nepohodlí, nervozity nebo úzkosti. Nervový systém reaguje spuštěním obranných mechanismů, jako je zrychlení srdečního tepu, napětí v těle, případně zvýšené pocení. Vaše tělo se připravuje na to, jak reagovat na možnou nepříjemnou situaci, i když k žádnému přímému ohrožení nemusí dojít, dokonce s tímto kolegou nemusíte ani promluvit. Ale tělo reaguje, což je pouze důsledek párovacího systému mozku, který identifikoval rozdíl mezi očekávaným (poklidný nákup) a neočekávaným (setkání s osobou spojenou s konfliktem), což vyvolává negativní emoce.
Jak pochopit a zpracovat negativní emoce pomocí EFT, Bachových esencí a aromaterapie
Rada je jednoduchá. Pojmenujte to, co cítíte. Následně je nutné tuto emoci zpracovat. Jinak zůstane jako negativní referenční kulisa natrvalo zapsaná v limbických strukturách. Pokud vezmeme předchozí příklad s kolegou, se kterým jsme měli konflikt, i po desítkách let můžeme při náhodném setkání pocítit na svém těle všechny známky stresu. Referenční vzorec je stále aktivní a bude aktivní, dokud nedojde k jeho zpracování v limbickém systému.
Při každé negativní situaci, která nebyla zpracována a zůstává aktivní, se budou objevovat i související emoce. Emoce jsou podstatnou součástí toho, kým jsme. Někdy však mohou být chaotické, komplikované a přímo matoucí. Vědět, jak je pojmenovat a mluvit o nich – se sebou samým i s ostatními – je klíčovou součástí rozvoje emocionálního zdraví a výsledné seberegulace.
Přepis nefunkčních referenčních vzorců
Přepis nefunkčních referenčních vzorců je proces, který umožňuje mozku změnit a přehodnotit staré, škodlivé emocionální vzorce uložené v limbickém systému. Tyto vzorce mohou být důsledkem traumatických nebo opakujících se stresových zážitků, které se časem staly automatickými reakcemi. Jako příklad si představte, že vás v dětství často kritizovali za vaše chyby, což ve vás mohlo vytvořit vzorec strachu z neúspěchu. Tento vzorec se časem stal automatickou reakcí a v dospělosti, při každé nové výzvě nebo příležitosti, můžete cítit přesně to, co jste cítili jako malé dítě, které bylo terčem kritiky. Opět můžete cítit úzkost a obavy, že selžete a budete kritizováni.
Technika EFT pro přepis nefunkčních vzorců myšlení
Technika EFT (Emotional Freedom Techniques) je jednou z účinných metod pro přepis těchto vzorců. Klepání na akupresurní body při současném soustředění se na negativní emoce pomáhá mozku přepsat staré vzorce. Během tohoto procesu EFT pomáhá snižovat aktivitu amygdaly, která je centrem strachu a stresu v mozku. Když se aktivita amygdaly snižuje, celková stresová odpověď slábne, což znamená, že mozek může efektivněji zpracovávat emoce bez výrazných fyziologických reakcí, jako je zrychlený tep nebo napětí.
Chceme ale o něco více než jen snížit naši reaktivitu na stresor. Chceme přepis starých a nefunkčních vzorcových linií, které máme v mozku zavedené. EFT dokáže tuto naši potřebu velmi elegantně splnit. Každou EFT relaci začínáme identifikací negativních vzorcových linií a zároveň vyslovujeme fráze sebesebepřijetí i navzdory nesprávně nastavenému referenčnímu vzorci. Během praktikováním a posouvání hranic své referenční linie klepeme prsty na akupresurní body, což spouští operaci posouvání negativního referenčního vzorce a proces zpracování negativních emocí, které jsme v minulosti zažili. Pravidelné praktikováním EFT pomáhá ke změně a posunu referenčních vzorců v limbickém systému, čímž se oslabují staré reakce a vytváří se prostor pro vznik nových a podporujících referenčních vzorců.
Bachovy esence pro emocionální rovnováhu a uvolnění stresu
Někdy to může být obtížné, někdy může být samotná hrozba jen představa, přiznat si před sebou samým to, co chceme skrýt. Jednou z pomocí jsou Bachovy esence. Dr. Bach vyvinul systém, který je výhradně zaměřený na uznání – pojmenování – uvolnění. Je to vždy emoce, která stojí za naším stresem. Co je za tím? Beznaděj, strach, nejistota, osamělost, hněv, prázdnota, nedostatečnost, vina... co je za vaším stresem?
Toto mentální cvičení můžete zařadit pod moderní termín mindfulness – vědomě a se zvědavostí zkoumám svůj stres a především emoci, která je pod povrchem tohoto slova. Mohu také pátrat ve své nervové architektuře ještě více. Hledat, zda mám na tyto pocity určitou referenci, je tento pocit tělu tak dobře známý a často opakovaný? A pojmenováním se nám otevírá elegantní systém volby Bachových kapek pro relaxaci a uvolnění, ať už je emoce jakákoli. Dr. Bach neopomněl žádnou z nich.
Bachovy esence dokáží přepsat nefunkční párovací vzorce jejich přímým vlivem na úroveň emocí. Užíváním Bachových kapek podporujeme jemnou transformaci referenčních vzorců uložených v limbickém systému. Když si uvědomíme a pojmenujeme emoce, které stojí za naším stresem, tyto esence nám pomáhají uvolnit emocionální bloky a propojit se s hlubší úrovní vlastního vědomí. Například esence Star of Bethlehem může pomoci při zpracování starých traumatických zážitků, zatímco Mimulus podporuje odvahu čelit konkrétním obavám.
Tímto způsobem se proces uvědomění a uvolnění neomezuje pouze na rozpoznání emocí, ale také na přepis starých, nefunkčních vzorců v párovacím systému mozku. Bachovy kapky podporují vytváření nových, zdravějších reakcí a vzorců chování.
Esenciální oleje a jejich vliv na přepis starých emočních vzorců
Aromaterapii a inhalaci esenciálních olejů bychom mohli označit jako terapii beze slov. Nemusíme mluvit, pokud to pro nás není právě bezpečné. Stačí nám jen dýchat. Čich jako jediný ze smyslů má přímý vstup do našeho limbického systému a inhalací esenciálního oleje, jehož vůně je pro nás příjemná, relaxační a uklidňující, dává signál naší vědomé mysli a tělu, že jsme v bezpečí.
Esenciální oleje a čich hrají významnou roli při přepisu nefunkčních párovacích vzorců jednoduše proto, že čich má přímý vstup do limbického systému. Tento přímý přenos informací do mozku může spustit emocionální reakce spojené s pamětí a emocemi.
Výběr správného esenciálního oleje je mimořádně důležitý. K inhalaci bychom měli volit vůni, na kterou již mozek má referenci a spojuje se s pozitivními minulými zkušenostmi. Stejně tak bude vhodný esenciální olej, na který v našem mozku ještě neexistuje čichová paměťová stopa a jeho vůně je pro nás příjemná.
Esenciální oleje, jako například levandule, bergamot nebo ylang-ylang, dokáží snížit aktivitu amygdaly, která řídí stresové a úzkostné reakce. Díky přímému spojení čichu s mozkem můžeme časem přepsat i staré, nefunkční referenční vzorce. Určitou vůni můžeme velmi elegantně spojit s novým stavem mysli, kterého chceme dosáhnout. Například, pokud je spouštěčem našich negativních pocitů a emocí kritika, můžeme se rozhodnout kultivovat nový emoční stav, jako je sebevědomí, pro situace, kdy budeme čelit kritice. Pocit sebevědomí můžeme spojit s vůní určitého esenciálního oleje. Pracujeme na principu tvorby asociací, nebo chcete-li, Pavlovova reflexu, kde po čase vytvoříme spojení konkrétní vůně s pocitem sebevědomí. Toto spojení v konečném důsledku umožňuje přepis nefunkčních emocionálních vzorců a vytvoření nových, zdravějších nervových spojení.
Závěrem, naše emoce jsou jako naše děti. Naší odpovědností je to, jaké jsou. Nejsou to vnější okolnosti a faktory, které nám vstoupili do života. Je to naše reakce, náš postoj, které jsme k nim zaujali. Jsou jako naše děti, ať už se v životě setkaly s čímkoliv dramatickým. Všechno co potřebují je naše laskavá péče a možná maličká pomoc přírody. Vždy jsou řešení, pokud jsme se rozhodli je hledat, nevzdávat se a je-li naším cílem kráčet k vlastnímu, osobnímu štěstí.
Obsah web stránky je primárně zpracován podle názoru autora, pokud není citováno jinak. Informace jsou určeny pro osobní zájmy čtenáře, bez poznání anamnézy a kontraindikací individuálních podmínek čtenáře a nenahrazují standardní zdravotní péči. Žádná z informací této web stránky není určena a neměla by být považována za zdravotní poradenství. Prosím, konzultujte svůj zdravotní stav s lékařem předtím, než začnete jakýkoli léčebný program, a to zejména pokud jste těhotná, kojící nebo užíváte medikaci nebo se léčíte ze zdravotních problémů.