Co je koenzym Q10 a proč je důležitý?
Koenzym Q10 je také známý jako ubichinon a je velmi podobný vitamínům, které se nacházejí v našem těle. Naše tělo si ho vyrábí samo a dokáže ho také uchovávat pro budoucí použití. Jeho nejvyšší koncentrace je v játrech, ledvinách a srdci, tj. v orgánech, které spotřebovávají větší množství energie. Vyšší hladiny koenzymu Q10 naznačují, že život člověka je zdravější a delší. Výhody koenzymu Q10 shrnujeme následovně:
1. Koenzym Q10 jako regulátor metabolismu
Koenzym Q10 je nezbytný pro výrobu energie, která je potřebná pro činnost všech našich buněk, což označujeme termínem metabolismus. Můžeme si to představit na příkladu automobilu. Motor automobilu přeměňuje palivo na pohybovou energii, která umožňuje autu jezdit. V našem těle jsou buňky jako auta a mitochondrie jsou jejich „motory“. Tyto „motory“ preferují glukózu jako hlavní zdroj paliva, protože poskytuje rychlý a efektivní přísun energie. Mitochondrie přeměňují glukózu na energii ve formě ATP (adenosintrifosfátu), která je klíčová pro fungování buněk a orgánů. Ačkoli mitochondrie dokáží v případě potřeby zpracovat i tuky, glukóza je preferovaným zdrojem energie pro většinu buněčných procesů. Mitochondrie poskytují více než 90 % energie, kterou tělo potřebuje. Koenzym Q10 je nezbytnou součástí tohoto procesu.
Bioenergetický obvod
2. Koenzym Q10 jako ochránce srdce
Místem s nejvyšší spotřebou energie a tedy i největší koncentrací koenzymu Q10 je naše srdce. S poklesem hladiny koenzymu klesá i množství energie, kterou jsou mitochondrie schopny produkovat. Je normální, že hladina tohoto důležitého koenzymu s věkem klesá, což úměrně zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Produkce koenzymu Q10 začíná klesat po dosažení věku 20 let a ve věku 70 let je jeho produkce přibližně na 50% úrovni. Činnost srdce závisí na energii vyrobené pomocí koenzymu Q10 a jeho doplňování může pomoci ke zlepšení celkové kardiovaskulární činnosti.
Srdce a cévy
3. Koenzym Q10 na podporu energie a zmírnění únavy
Nízké hladiny koenzymu Q10 se běžně vyskytují při snížené činnosti nadledvin a nízké hodnotě nadledvinových hormonů. Nadledviny produkují hormon, který se nazývá kortizol. Tento hormon nás udržuje aktivní během dne a jen díky němu jsme schopni zvládat stres. Chronický stres nutí nadledviny produkovat stále více kortizolu. Avšak i ony mají své limity a s jejich postupným vyčerpáním klesá produkce kortizolu. V tomto stavu zažíváme trvalou únavu a chronické záněty. Aby tělo přežilo, má záchranný mechanismus, kterým snižuje metabolismus. Štítná žláza snižuje produkci hormonů a k trvalé únavě se přidává i přibírání na váze, suchá pokožka, pomalé myšlení, pomalé trávení a vylučování. Spolu s řešením kořene problému, tj. chronického stresu, se v rámci terapeutické intervence zaměřujeme také na doplňování koenzymu Q10, který je jednou ze základních složek, které tělu během stresu chybí.
Nadledviny a stres
4. Koenzym Q10 jako antioxidant
Koenzym Q10 funguje také jako antioxidant, který chrání naše buňky před poškozením molekulami známými jako volné radikály. Tyto reaktivní molekuly jsou zodpovědné za řetězovou reakci poškození našich buněk. Jsou to nestabilní molekuly, které pro svou stabilizaci „kradou“ elektron z první molekuly, se kterou se setkají. Tímto vzniká destabilizace molekul a nakonec celých buněk. Poškozené buňky nejsou schopny plnit své funkce, což vede ke snížení funkčnosti nejen samotných buněk, ale i tkání a následně celých orgánů. Koenzym Q10 je skvělým partnerem dalšího antioxidantu, vitamínu E, kterému pomáhá regenerovat do aktivní formy po účasti na neutralizaci volných radikálů.
Vše o antioxidantech
5. Koenzym Q10 jako anti-aging
Stárnutí je přirozený proces, i když na jeho rychlost mohou mít vliv různé faktory, jako je genetika, životní styl a oxidační stres. S přibývajícím věkem klesají hladiny koenzymu Q10 a zde nám může tento koenzym velmi pomoci. Jeho funkce při zpomalení procesu stárnutí zahrnují výše uvedené klíčové oblasti. Jedná se o podporu mitochondriální funkce, čímž se zvyšuje produkce energie na buněčné úrovni. Dále působí koenzym Q10 jako antioxidant, který chrání buňky před oxidačním poškozením způsobeným volnými radikály. Oxidační stres je jedním z hlavních faktorů, které přispívají k předčasnému stárnutí buněk a vzniku vrásek, ztrátě elasticity pokožky a dalších známek stárnutí. A co je snad nejdůležitější, je doplňkem, který pomáhá při udržování zdraví srdce.
Zdroje koenzymu Q10
Koenzym Q10 lze přijímat prostřednictvím některých potravin. Mezi potraviny, které jsou nejbohatší na tuto látku, patří vnitřnosti, najdeme ho také v arašídech, hovězím mase, sardinkách a makrele. Samotná strava však neposkytuje dostatečné množství koenzymu Q10. Například pro zajištění 30 mg bychom museli sníst dva a půl kilogramu arašídů. Proto je běžnější doplňovat koenzym Q10 prostřednictvím výživových doplňků.
Lipozomální koenzym Q10 – Nejlepší forma doplňku
Nejúčinnější formou doplňků obsahujících koenzym Q10 jsou tzv. lipozomální formy. Lipozómy jsou mikroskopické tukové částice, do kterých je zapuštěn koenzym Q10 nebo jiná látka, jako je vitamín C, vitamín D nebo glutathion.
Lipozómy si můžete představit jako vejce, kde bílek představuje lipozom a žloutek látku, která se přenáší. Lipozomální technologie umožňuje velmi snadné vstřebávání látek do buněk a zároveň zabraňuje možné intoleranci v žaludku a střevním systému.
Dávkování a vedlejší účinky koenzymu Q10
Dávkování doplňků závisí na zdravotním stavu. Čím je tělo slabší, tím hůře může tolerovat vyšší dávky jakéhokoli doplňku. V případě koenzymu Q10 se dávkování pohybuje od 30 mg do 120 mg denně, v některých případech až do 300 mg denně po konzultaci s odborníkem. Nejčastější vedlejší účinky koenzymu Q10 zahrnují trávicí potíže, nevolnost, nespavost, bolesti hlavy, vyrážky, snížení krevního tlaku a závratě.
Pokud se rozhodnete doplnit do svého těla koenzym Q10, buďte trpěliví s výsledky, které se mohou projevit až s určitým časovým zpožděním. V některých případech to může trvat až 8 týdnů, než zaznamenáte pozitivní změny.
Obsah web stránky je primárně zpracován podle názoru autora, pokud není citováno jinak. Informace jsou určeny pro osobní zájmy čtenáře, bez poznání anamnézy a kontraindikací individuálních podmínek čtenáře a nenahrazují standardní zdravotní péči. Žádná z informací této web stránky není určena a neměla by být považována za zdravotní poradenství. Prosím, konzultujte svůj zdravotní stav s lékařem předtím, než začnete jakýkoli léčebný program, a to zejména pokud jste těhotná, kojící nebo užíváte medikaci nebo se léčíte ze zdravotních problémů.