V dnešní době se v souvislosti s viry velmi často skloňuje vitamín D. A ve skutečnosti tento vitamín prospívá k prevenci mnoha nemocí od běžného nachlazení až po rakovinu. Zde je několik příkladů, kdy zvýšení hladiny vitamínu D může výrazně pomoci.
Výhody vitamínu D pro zdraví
Zdroje vitamínu D pro naše tělo
Přírodní zdroje vitamínu D ve stravě
Naše tělo může získat vitamín D z potravy, například konzumací vaječných žloutků, ryb, rybího tuku, hovězího masa a jater. Vitamín D najdeme také v obohacených potravinách, jako je mléko a jogurt. Většina potravin však obsahuje pouze malé množství vitamínu D, takže je téměř nemožné získat dostatek pouze ze zdrojů potravy.
Vliv slunečního záření na produkci vitamínu D
Také si umíme sami vytvořit vitamín D z ultrafialového záření B (UVB), jehož zdrojem je sluneční světlo. Množství takto vyprodukovaného vitamínu D závisí na několika faktorech, jako je například:
- Množství slunce - naše tělo vytváří vitamín D, když je pokožka vystavena slunečnímu záření. Opalovací krémy brzdí schopnost této produkce. SPF nad 8 výrazně snižuje jeho syntézu, proto je krátkodobé vystavení slunci bez ochrany obecně považováno za prospěšné. Stejně tak, pokud nosíme dlouhé rukávy nebo oblečení, které příliš zakrývá naše tělo, pokožka nedokáže vyrobit dostatek vitamínu D. A zejména během zimy není k dispozici dostatek UV záření pro jeho produkci.
- Barva pleti - tmavší zbarvení pokožky snižuje množství vitamínu D, které pokožka vytváří při vystavení slunečnímu záření. Tmavší pleť obsahuje více melaninu, který působí jako přirozený ochranný faktor.
- Obezita - tukové buňky odstraňují vitamín D z krve, takže je pro tělo méně dostupný. Pokud je index tělesné hmotnosti vyšší než 30, může to vést k nízkým hladinám vitamínu D. Vitamín D je rozpustný v tucích, což znamená, že tukové buňky ho mohou ukládat a snižovat jeho dostupnost v krvi, což může vést k nižším hladinám vitamínu D v oběhu.
- Střevní onemocnění - například Crohnova choroba, celiakie, jsou některé z běžných stavů, které snižují vstřebávání vitamínu D.
Nemoci spojené s nedostatkem vitamínu D
Nízká hladina vitamínu D může vést k následujícím tělesným a duševním poruchám.
Riziko chronických zánětů při nízké hladině vitamínu D
Riziko chronických zánětlivých onemocnění jde ruku v ruce se sníženou schopností imunitního systému odolávat virům a bakteriím, což je spojeno s nízkou hladinou vitamínu D.
Chronické záněty
Vliv vitamínu D na nervový systém a psychické zdraví
Při nízké dostupnosti slunečního záření nedochází k dostatečné produkci vitamínu D, který se podílí na syntéze serotoninu a dopaminu, neurotransmiterů spojených se vznikem deprese a úzkosti. Díky těmto léčivým vlastnostem je vitamín D klíčovou součástí psychického a duševního zdraví všech věkových skupin.
Vše o úzkosti
Vitamín D a jeho role v detoxikaci těla
Pravidelné přijímání vyššího množství vitamínu D může zlepšit detoxikační funkce našeho těla, kdy dochází k odstraňování patogenů a metabolického odpadu. Zvýšené množství toxicity vnitřního prostředí zatěžuje játra a imunitní systém. Vitamín D může tělu v takových situacích pomoci.
Je důležité snížit toxické zatížení těla a vyvážit detoxikační okruhy. Stejně tak vitamín D pomáhá při odstraňování toxických látek, jejichž eliminace je pro tělo obtížnější. Příkladem jsou těžké kovy jako rtuť. Tato činnost je do značné míry spojena s funkcí glutatiónu. Glutatión je peptid, který buňky tvoří ze tří neesenciálních aminokyselin nazývaných cystein, glutamát a glycin. Nízká hladina vitamínu D znamená také nízkou hladinu glutatiónu. A čím nižší je hladina glutatiónu, tím vyšší je riziko akumulace těžkých kovů v tkáních. Toto propojení mezi vitamínem D a glutatiónem je stále předmětem výzkumu, ale existují náznaky, že vitamín D může pozitivně ovlivnit produkci a využití glutatiónu v těle, což zlepšuje celkovou antioxidační a detoxikační kapacitu organismu.
Více o glutatiónu
Vitamín D v boji proti imunitní nedostatečnosti
Snížená aktivita imunitního systému může vést k poruchám imunitního dohledu, což může mít za následek nádorová onemocnění. Vitamín D pomáhá v boji proti rakovině zpomalením růstu a ničením rakovinných buněk. Reguluje buněčný růst, čímž pomáhá proti dalšímu šíření nemoci. Kromě toho má vitamín D také imunitní posilující a protizánětlivý účinek.
Bylinky pro imunitu
Vitamín D a zdraví kostí: rizika osteoporózy a křivice
Vitamín D pomáhá regulovat hladinu fosforu a vápníku v krvi, což je nezbytné pro udržení zdraví kostí. Pomáhá tělu vstřebávat vápník. Nedostatek vitamínu D může způsobit svalovou slabost a osteoporózu, zejména u žen po menopauze. Nedostatečný obsah vitamínu D u dětí může vést ke křivici.
Jak zvýšit hladinu vitamínu D
Slunce je nejpřirozenějším způsobem, jak zvýšit hladinu vitamínu D. Stimuluje pokožku, aby produkovala tento důležitý vitamín. Aby to však fungovalo, musíme být na přímém slunci. Jinak se proces neuskuteční. Pro tento proces je nutné UVB záření, které je přítomno především mezi 10. a 15. hodinou, kdy je slunce nejvýše na obloze. Je důležité být na přímém slunci bez ochranného krému, protože SPF nad 8 může výrazně snížit tvorbu vitamínu D. Dlouhodobé vystavení pokožky slunci bez ochrany však může vést k poškození kůže a zvyšuje riziko rakoviny kůže, proto je potřeba opatrnost.
Při doplňování vitamínu D ze stravy opět nebudeme příliš úspěšní. Většina přírodních potravin obsahuje pouze malé množství vitamínu D, a proto může být obtížné získat dostatek vitamínu D pouze ze stravy. V takových případech je dobré zvážit také doplňování vitamínu D prostřednictvím výživových doplňků, zejména v zimních měsících nebo pokud máme omezený přístup k slunečnímu záření.
Výživové doplňky vitamínu D. Doporučené denní dávky vitamínu D pro děti a dospělé
Pokud jde o optimální hladinu vitamínu D, existuje zde určitý zmatek. Důvodem je, že část vitamínu D si naše tělo vytváří samo ze slunce. Množství takto vyrobeného vitamínu je obtížné generalizovat a jeho produkce je subjektivním faktorem, který se u každého člověka liší. Je třeba brát v úvahu množství času, který jedinec tráví venku, barvu pleti a případně tělesnou hmotnost. Tmavší pleť obsahuje více melaninu, což snižuje schopnost pokožky produkovat vitamín D. Obezita může snížit dostupnost vitamínu D, protože se ukládá do tukové tkáně a není tak snadno dostupný pro tělo. Z těchto důvodů je velmi obtížné stanovit přesné množství, které bychom měli doplňovat z potravinových doplňků.
Podle RDA je doporučená denní dávka vitamínu D stanovena pro děti na 400 IU denně, pro dospělé do 70 let je to 600 IU denně a pro osoby nad 70 let je to 800 IU denně. Lidé s výrazným deficitem mohou potřebovat až 1 000 IU denně nebo více. Někteří odborníci stanovují bezpečnou horní hranici pro dospělé na 4 000 IU denně.
Obsah web stránky je primárně zpracován podle názoru autora, pokud není citováno jinak. Informace jsou určeny pro osobní zájmy čtenáře, bez poznání anamnézy a kontraindikací individuálních podmínek čtenáře a nenahrazují standardní zdravotní péči. Žádná z informací této web stránky není určena a neměla by být považována za zdravotní poradenství. Prosím, konzultujte svůj zdravotní stav s lékařem předtím, než začnete jakýkoli léčebný program, a to zejména pokud jste těhotná, kojící nebo užíváte medikaci nebo se léčíte ze zdravotních problémů.